Ізраїльська газета «Гаарец» за тиждень до початку візиту Президента України Віктора Ющенка до Тель–Авіва (триденний візит заплановано на 14 листопада) повідомила, що заклик визнати сталінський Голодомор в Україні актом геноциду залишиться без відповіді, Кнессет не підтримає таку ухвалу. Ізраїль не хоче псувати стосунки з Росією, яка не визнає злочином спричинений більшовиками Голодомор. Ясна річ, офіційно цю статтю влада Ізраїлю не коментує.
Втім кивання в бік Росії є, швидше, відмовкою. Головна причина небажання визнати Голодомор геноцидом полягає в іншому. Чільні ізраїльські політики та дипломати неофіційно визнають, що опір Ізраїлю пояснюється передусім пануючою в цій країні теорією про «винятковість Голокосту». Відповідно до неї, винищення шести мільйонів євреїв у роки Другої світової війни було злочином, який не мав прецеденту у світовій історії. Ізраїльські історики та політики не сприймають докази істориків решти світу, що, окрім Голокосту, іншими двома найбільшими злочинами ХХ століття були геноцид вірмен 1915 року та Голодомор в Україні. Колишній директор ізраїльського інституту національної пам’яті «Яд Вашем» Іцхак Арад говорить в інтерв’ю «Гаарец»: «Ініціатива Ющенка є доволі невдалою. У Голодоморі не було расистських елементів. Метою Голокосту було винищення всього народу, а голод в Україні був скерований проти «багатих селян». Тому маємо тут цілком інший мотив». Глава євреїв України Йозеф Зісельс дотримується подібної думки: «Ізраїль може приєднатися до тих країн, які визнали Голодомор геноцидом, але це може статися не раніше, ніж через кілька років. Хай спочатку українські та закордонні історики встановлять, чи ця трагедія дійсно може бути названою етнічними чистками. Адже наразі не можна однозначно стверджувати, що в Україні один народ свідомо винищував інший. Власне тому Голодомор не можна порівнювати з Голокостом. Більшість євреїв вважають, що Голокост був абсолютно неповторною драмою».
КОМЕНТАР
Олександр Фельдман, кандидат у депутати ВР від Блоку Тимошенко, який у вересні особисто ініціював в Ізраїлі проведення виставки, присвяченої Голодомору: «На мою думку, стаття у «Гаарец» є більше домислом, аніж правдою. Я знаю, що громадськість Ізраїлю підтримує ідею визнання Голодомору в Україні актом геноциду, оскільки на власному досвіді переживала аналогічну трагедію. З цього питання вже понад півтора року триває співпраця на рівні парламентаріїв двох країн... Звісно, існує чимало перепон на цьому шляху, зокрема політичний підтекст. Приміром, побутує думка, що визнання буде звинуваченням росіян в організації голоду. Та не потрібно забувати, що йдеться не конкретно про росіян, а про злочин режиму, що панував у 30–ті роки. На моє переконання, Ізраїль підтримає заклик визнати Голодомор геноцидом. Нині на цю тему тривають перемовини і з ізраїльськими громадами».