Масштабна операція Європолу з кодовою назвою «Коала» тривала з 2006 року, відколи в інтернеті поліцейські Австралії знайшли відео, на якому дорослий чоловік гвалтував двох дівчаток. Дуже скоро правоохоронцям вдалося встановити їхні особи, а також з’ясувати, що гвалтівник є батьком неповнолітніх, а родина ця мешкає в Бельгії. Його арешт дозволив вийти на слід італійця Серджіо Мардзола, який, за попередньою версією, очолював підпільну мережу і займався виготовленням відео на замовлення більш як 2,5 тисячі клієнтів — від учителів до юристів. Заарештували педофіла перед вильотом в Україну, що дало підстави припустити причетність до дитячої порноіндустрії і українських дівчаток.
Як з’ясувалося після 15 місяців роботи, «український слід» підтвердився. Італієць мав добре облаштовані центри для зйомок у Бельгії, Нідерландах, але більшість жертв — 21 дівчинка віком від 9 до 16 років — були саме українками. Злочинці встигли відзняти 150 відеофільмів, переважна більшість із яких виготовлялася в Україні на одній із кіностудій. Незважаючи на те, що у перехопленні тисяч відеоплівок і комп’ютерів брали участь поліцейські з 18 країн Європи та Австралії і встановлено, що головні центри зйомок розташовані саме у нашій державі, серед 92 затриманих через підозру в причетності до злочину немає жодного українця.
Оцінку діяльності українського представництва Інтерполу вже дав представник Європолу Менно Гаґемаєр. На запитання БіБіСі, чи нормально відбувалася співпраця з українськими правоохоронцями в ході операції, пан Гагемаєр фактично відзначив непрофесійність наших міліціонерів. «Дуже складно. Розслідуванням керували італійські поліцейські, які і контактували з українськими правоохоронцями. Все відбувалося дуже повільно, треба було перекладати документацію. Ці процеси і далі тривають. Дівчат було ідентифіковано, але їм треба надавати допомогу. Це все триває і це дуже складно», — додав він.
«УМ» надала можливість довести зворотнє нашим силовим структурам і заперечити представнику Європолу. У робочому апараті НЦБ Інтерполу в Україні черговий офіцер порадила звернутися до Центру громадських зв’язків МВС, оскільки, за її словами, керівник апарату Ростислав Вергелес «коментарів з даного питання не дає». Після тривалих намагань зв’язатися з речником МВС Костянтином Стогнієм нам вдалося поспілкуватися лише з його заступником Дмитром Андреєвим, який повідомив, що міністерство лише «сподівається до 15.00 отримати узагальнену інформацію», після чого дати брифінг.
Не кращий рівень поінформованості виявила і пресслужба МЗС. З почутого кореспондентом у МЗС можна зробити висновок, що там теж нічого не знали про скандал, який шокував усю Європу і про який учора вранці писали всі ЗМІ Євросоюзу. «Наразі ми направили запит у італійське консульство, і як тільки надійде відповідь, вона з’явиться на нашому офіційному сайті», — запевнили у приймальні речника. Відтак, схоже, коли Менно Гаґемаєр нарікав на бездіяльність української міліції під час визволення українських дівчаток, зважаючи на повну необізнаність наших правоохоронців, представник Європолу не лукавив.