Президент Пакистану Первез Мушарраф із 3 листопада запровадив у країні надзвичайний стан. Мотивація — посилення боротьби з тероризмом та екстремізмом, адже в останні тижні країна спливала кров’ю у терористичних замахах радикальних ісламістів. Відтак призупинено дії тих статей Конституції, які захищають громадянські свободи, поліція отримала широкі повноваження, обмежено свободу пересування, приватні телеканали закриваються. Окрім того зміщено голову Верховного суду, а інших суддів змусили прийняти присягу на вірність владі.
Мушарраф у такий спосіб хоче залишитися при владі. Надзвичайний стан — це спроба тиснути на Верховний суд та опозицію, яка стверджує, що переобрання Мушаррафа на другий президентський термін відбулося з грубими порушеннями Конституції і є нелегітимним. Верховний суд розглядав цю справу і невдовзі мав оголосити свій вердикт. Упродовж доби з моменту оголошення надзвичайного стану в Пакистані заарештовано приблизно 500 провідних представників опозиції та 50 адвокатів, які намагалися захищати їхні права. Арешти правозахисників тривали вчора у всіх великих містах країни.
Мушарраф є головним союзником США у регіоні, тому Вашингтон засуджує дії генерала обережно. До різкіших звинувачень наразі вдалася лише держсекретар Кондоліза Райс, яка заявила про намір США переглянути порядок надання фінансової допомоги Пакистану, а це 150 млн. доларів щомісяця. Починаючи з 2001 року, Ісламабад отримав 10 млрд. доларів, які призначалися на боротьбу з тероризмом, а не з внутрішньою опозицією. Про намір припинити допомогу заявила також Велика Британія, яка є другим фінансовим донором Пакистану.
Екс–прем’єр Пакистану та лідер найбільшої опозиційної партії Беназір Бхутто, яка 18 жовтня повернулася на батьківщину для участі в парламентських виборах, запланованих на січень наступного року, змушена була втекти в Дубаї. «Це узурпація влади», — цитує «Рейтер» слова Бхутто. Оглядачі припускають, що надзвичайний стан триватиме щонайменше рік і про проведення парламентських виборів у заплановані терміни варто забути.