Нова серія утилізації боєприпасів методом підриву на Рівненському загальновійськовому полігоні призвела до пошкодження будинків у двох населених пунктах Малолюбашанської сільської ради Костопільського району. Тож у день проведення чергової сесії обласної ради кілька десятків мешканців сіл Мала Любаша та Борщівка прийшли до стін Рівненської облдержадміністрації і вимагали зустрічі з її головою Віктором Матчуком. На сесії обласної ради Віктору Матчуку довелося пояснювати: «Коли надійшли перші скарги від жителів навколишніх сіл із приводу вибухів великої потужності, я підписав розпорядження про припинення робіт з утилізації боєприпасів. Потім на місці події працювала спеціальна комісія. Вона визначила оптимальну вагу вибухових матеріалів для одного підриву — 100 кілограмів. А підривала фірма до того й по 600. Тільки за умови підриву не більше як 100 кілограмів я дозволив проводити вибухи. Проте зараз, судячи з ситуації, ЗАТ «Трансімпекс» порушило нашу домовленість. Тому я зараз же підписую розпорядження про припинення вибухів на полігоні до з’ясування всіх обставин».
Голова Малолюбашанської сільської ради Світлана Ковальчук продемонструвала фотознімки, на яких зображено вибиті шибки, зруйновану штукатурку осель, що розміщені за шість–сім кілометрів від полігону. «Люди обурюються, що їх ніхто не попереджував про проведення нових серій утилізації боєприпасів на полігоні, на відміну від того, як це робилось раніше. Колись до нас приїжджав Матчук, то при ньому потужність вибухів зменшили, а тепер, як бачите, знову збільшили. І навіть підривають уночі, діти лякаються. Хто нам відшкодовуватиме збитки від ремонту осель та розбитих шибок?» — запитує голова сільради.
Окрім того, що в їхніх будинках сиплються шибки та облітає штукатурка, люди скаржаться, що в них погіршився стан здоров’я, у багатьох болять голова, очі, у дітей почали траплятися кровотечі з носа, люди старшого віку скаржаться на біль у суглобах. Свій стан вони пов’язують саме з вибухами на полігоні.
На Рівненському полігоні всі звинувачення відкидають: «Є державна програма з утилізації старих боєприпасів, є всі необхідні дозволи — от і працюємо», — запевняють військовики. Щоправда, керівництво полігону до виконання державної програми не причетне. Цим займається столичне ЗАТ «Трансінтеркс», представники якого переконують, що все роблять законно. Кажуть, що шкоди навколишньому середовищу та мешканцям сусідніх сіл не завдають.Керівник підривних робіт Сергій Середа має свою точку зору на всі звинувачення: «Всі ті закиди, які роблять нам місцеві, виникають лише через те, що ми перекрили вільний доступ до полігону. Людям ніде красти брухт, деревину...»
Спеціалісти припускають, що роботи для підривників на полігоні зі знищення застарілих артилерійських снарядів та мін вистачить на десятки років. Виконуючи щоденно в середньому по десять вибухів, на Рівненському полігоні до кінця року планується знищити до 520 тонн боєприпасів.