Ну ось вони нарешті й закінчилися — позачергові парламентські вибори 2007 року. Принаймні в тому їх етапі, який передує складанню присяги новообраними депутатами, було поставлено крапку: в суботу офіційні видання «Голос України» та «Урядовий кур’єр» опублікували результати підрахунку голосів виборців та списки тих кандидатів у нардепи, які пройшли до парламенту. Нагадаємо, ці дані Центральна виборча комісія оприлюднила ще 15 жовтня. Однак Вищий адміністративний суд, який розглядав позов п’яти політичних сил, незгодних із підсумками виборів, забороняв офіційним газетам публікувати результати, доки справу не завершено.
Президент знає, як зараз б’ють «НУНС» і БЮТ
Отже, виборча кампанія фінішувала, однак розслабитися у політиків і простих смертних, чиї долі значною мірою залежать від владних розкладів у «верхах», не вийде. Адже на черзі — творення парламентської коаліції, а це, судячи з минулорічного досвіду, процес непростий. Звісно, хочеться вірити, що нині все буде інакше. Тим паче що й демократичні сили (Блок Тимошенко та «Наша Україна — Народна самооборона»), набравши без будь–яких «додатків» більшість у 228 депутатських мандатів, запевняють: на своїх помилках вони навчилися, коаліцію створять швидко, сваритися не будуть і вкрасти перемогу нікому не дозволять.
До того ж, що дуже важливо, у справі творення демократичної коаліції «помаранчеві» сили мають підтримку Президента. У недільному інтерв’ю телеканалу «Інтер» Віктор Ющенко знову наголосив: парламентська коаліція «повинна відповідати підсумкам політичних виборів. Тому, на мій погляд, є одна відповідь: коаліція може бути створена в контексті коаліції демократичних сил». Глава держави зауважив, що перевага в три голоси, яку має альянс БЮТ і «НУНС», дуже крихка. «Легко ці голоси вибити зі строю демократичних сил? Думаю, легко. Б’ють по цьому, думаю і знаю, що б’ють. Від цього перспектива формування коаліції складніша? Безумовно, складніша. Але переконаний: альтернативи цьому процесу зараз немає», — наголосив Президент. Водночас зауваживши, що «велика помилка» будувати коаліцію на антагонізмі, «не спілкуючись більше ні з ким, а в рамках двох політичних сил».
Янукович наполягає на власній значимості
А тим часом ще чинний Прем’єр–міністр Віктор Янукович наголошує на тому, що «хоч би яким виявився розклад сил у Верховній Раді, жодне важливе рішення у сфері внутрішньої та зовнішньої політики не буде прийнято в обхід Партії регіонів». У своїй статті в тижневику «Дзеркало тижня» лідер ПР дивується з того, що хоч «результати виборів фактично не змінили розподілу сил у парламенті, партії–переможниці намагаються відмовити в праві формувати коаліцію». І водночас тішиться, адже в «біло–помаранчевому» таборі вже «чути голоси тверезомислячих політиків, які усвідомлюють, що очікує країну, якщо парламентська більшість формуватиметься без партії–переможниці».
Єхануров почав «працювати» після виборів
Голоси й справді лунають різні, адже в таборі «помаранчевих» (якщо йдеться про «НУНС») — демократія. Так, «нашоукраїнець» Юрій Єхануров і далі дотримується своєї лінії. Напередодні виходу в ефірі «Інтера» інтерв’ю з Президентом Єхануров у розмові з журналістами в Дніпропетровську наголосив: «Ті, хто поступився позиціями в політичній і економічній складовій програми блоку заради майбутніх крісел у парламенті й уряді», повинні нести відповідальність.
Ідеться, судячи з усього, про «нашоукраїнських» підписантів угоди про створення коаліції з БЮТ. За словами Єханурова, «виходить так, що інтереси «НУНС» відкладені на друге місце в період, коли йде узгодження коаліційної угоди». Нагадаємо, Блок Тимошенко на виборах 30 вересня набрав 30,71% голосів, «Наша Україна — Народна самооборона» — 14,15% (у Дніпропетровській області, де «помаранчевий» виборчий штаб очолював Єхануров — «аж» 6,32%). Також Юрій Іванович, який явно недопрацював у ввіреному йому регіоні, тепер вважає, що не можна «ігнорувати позиції формальної меншості в парламенті». «Це значить, що потрібно йти на переговори з іншими політичними силами», — пояснив свою позицію майбутній нардеп, колишній Прем’єр.