Не всім селам пощастило так, як невеличкому селу на Рівненщині Рисвянці. Книгу про своє село та її мешканців — «Рисвянка і рисвянці» — написав і опублікував у Рівному доцент Українського державного університету водного господарства та природокористування Сергій Остапчук. Багаторічну свою роботу він присвятив землякам, опублікувавши книгу в переддень 400-річчя першої письмової згадки про Рисвянку.
Рисвянка мала нелегку долю (втім як й інші наші села), її розселяли, її землі віддавали під Тучинський військовий полігон, вона пережила воєнне лихоліття і повоєнне нищення Української повстанської армії, колективізацію і «прихватизацію» наших нелегких часів. Багато мешканців, особливо молодих, виїхало у ближні та далекі міста, інші країни.
Сергій Остапчук зібрав і систематизував цей надзвичайно цікавий матеріал — по зернинках, — вивчаючи архіви і реєстрові книги, записуючи розповіді старожилів. Читачам, певно, буде цікаво ознайомитися з «Таємницями рисвянських прізвищ», зібранням діалектизмів, почитати улюблені колискові мешканців Рисвянки та молитви, яким вчать рисвянських дітей матері. У книзі зібрано, зокрема, і багато цікавих матеріалів про місцеву школу, її вчителів та учнів, починаючи з першої в селі парафіяльної школи, яку діти відвідували переважно 2-4 роки.
Отож невелике і до цих пір практично невідоме в Україні волинське село Рисвянка отримало свою писемну біографію, своєрідну «малу енциклопедію. Але, без сумніву, таких біографій має бути значно більше, бо кожна українська родина і кожне українське поселення заслуговує на свого літописця.
Людмила СТУПЧУК.