22 січня 1919 року на Софійському майдані у столиці проголосили злуку Західноукраїнської Народної Республіки (ЗУНР, що постала в листопаді 1918 року) з УНР. Директорія УНР видала Універсал, у якому повідомлялося про злиття в єдину державу Галичини, Буковини, Угорської Русі та Наддніпрянщини. Колишнім малоросам і малополякам сяйнула, хоч і ненадовго, власна держава, у якій вони відверто стали називатися українцями. Утім процес поєднання розпочався ще 1 грудня (воiстину державницький день!) 1918 року у Фастові. Тоді представники УНР та ЗУНР зібралися, щоб, як говорилося в документі, підписати «передвступний договір про маючу наступити злуку обох українських держав в одну державну одиницю». Попереду був бій під Мотовилівкою, де було остаточно, з військової точки зору, знесилено владу гетьмана Павла Скоропадського (ще 5 листопада Українська національна рада надіслала свою делегацію на чолі з Осипом Назаруком до Києва, для переговорів щодо злуки з гетьманом Скоропадським, опісля переговори продовжувалися з новоутвореною Директорією). А за спиною січовиків вирувала Україна. Бути їй чи в черговий раз поклекотіти і завмерти, як уже не раз ставалося?
Керівники двох українських держав зібралися для утвердження історичної справедливості у штабному вагоні на залізничній станції Фастів, поблизу Києва. Акт злуки засвідчили своїми підписами від УНР — Володимир Винниченко, Панас Андрієвський, Федір Швець, Симон Петлюра, від ЗУНР — Лонгин Цегельський та Дмитро Левицький.
Сьогодні на тому місці у Фастові — громадський «Музей на колесах» (державним він поки не став, складається враження, що потрібен тільки «трудящим»). Утiм громадські діячі і місцева влада передбачили напередодні річниці проголошення державності лекції у школах і бібліотеках на тему «Акт злуки — крок до майбутньої незалежності України». Музей, влаштований у звичайному старенькому вагоні, який нагадує про той транспортний засіб, у якому насправді поважні діячі підписували Акт, став, за висловом фастівців, «острівцем демократії» у їхньому регіоні. За кілька років його оглянули більше тисячі відвідувачів. Тут можна переглянути документальний фільм про події, пов'язані з Актом злуки, що його змонтував із багатьох стрічок кінохроніки фастівець Василь Портяк — сценарист багатьох національних фільмів, зокрема «Нескорений», про Романа Шухевича. У музеї навіть є зразки зброї часів Української революції. От тільки з пам'ятним знаком на честь цієї, ключової для держави, події у місті не все гаразд — ідею його встановлення, знову ж таки, «пробиває» тільки «неспокійна» громадськість, «самовільно» збирає на це кошти. Незважаючи на те, що проект і макет знака вже розроблені скульптором Анатолiєм Древецьким, встановити його без підтримки влади неможливо. А урядовці, здається, вшанувати пам'ять своїх видатних попередників і колег не надто прагнуть.
Анатолій КОРЧАК,
директор «Музею на колесах».