Лідери 27 країнчленів Європейського Союзу на саміті в Лісабоні остаточно узгодили форму та зміст Договору про реформування, який стане засадничим документом Союзу та прийде на зміну Конституції ЄС, яка безславно провалилася на референдумах 2005 року у Франції та Голландії. Урочиста церемонія підписання документа про реформування ЄС відбудеться також у Лісабоні 13 грудня.
«Європейський Союз виходить з інституційної кризи і готовий протистояти викликам майбутнього», — задоволено оголосив на вчорашній пресовій конференції Жозе Сократеш, прем’єрміністр Португалії, яка в цьому півріччі головує в ЄС. «Я незмірно щасливий, місія виконана. Нарешті маємо історичну домовленість», — сказав глава Єврокомісії Жозе Мануель Баррозу.
Несподіваного порозуміння вдалося досягти ще позавчора, в перший день саміту, завдяки поступливості Польщі та Італії, котрі мали найбільші заперечення до проекту договору, зокрема в частині голосування та розподілу голосів за окремими країнами та їхнього представництва в Європарламенті.
Новий договір має вступити в дію 2009 року, але він також потребує ратифікації. Договір про реформування зберіг найважливіші інституційні положення почилої в Бозі Конституції ЄС. Зокрема, буде запроваджено посаду президента ЄС (каденція — 2,5 року), з 2014 року кількість комісарів Єврокомісії буде скорочено до 14, у всіх країнах ЄС буде запроваджено уніфіковане законодавство, а також з’явиться посада високого представника ЄС, тобто міністра закордонних справ Союзу.
В угоді, над якою лідери 27 країн дебатували до пізньої ночі, немає згадки про символи ЄС — прапор та гімн. До речі, похована Конституція розроблялася під наявні 27 країнчленів ЄС, а новий договір не згадує про кількість членів ЄС, тобто Союз стає відкритим для розширення.