У козацькій чайці — козацький дух: екіпаж–залога «Спаса» жартує і ніби глузує з океанських хвиль, хоча, за власним визнанням співорганізатора виправи Юрка Червінського, «Немає жодної гарантії, що чайка допливе. Однак ми віримо, що все буде гаразд. Є така ідея, що чайка може ходити по океанських хвилях». «Спас» — 20–метрове дерев’яне судно з низькими бортами та двома прямокутними вітрилами — майже точна копія козацьких чайок. Судно збудувала своїм коштом група ентузіастів української морської минувшини, і воно вже пройшло морське хрещення в експедиціях навколо Європи. У серпні цього року чайка повернулася з походу в Батумі, а зараз готується до найграндіознішої та унікальної виправи: з Києва — через Чорне та Середземне море, Атлантичний океан, до Нью–Йорка та Чикаго. «Для нас чайка — це посол: ми несемо наш український дух, відомості про себе і, можливо, якесь послання Президента до українства і до всього світу», — каже Юрко Червінський.
Відплисти планували на Покрову, але судно треба дещо доукомплектувати. Чайка є ніби мініатюрою України для світу: такі різні люди складають її залогу. Серед чотирнадцятьох відчайдухів художник Володимир Гривінський, відомий у світі графік, є навіть спеціаліст із піротехніки, Роман Муляк, адже чайка не на жарт озброєна шістьма точними копіями старовинних козацьких гармат. «Одного разу ми в центрі Києва вистрілили з такої, то прибігли охоронці з Кабміну й сказали, що з часів Другої світової ніхто тут із гармати не стріляв», — сміючись, згадують моряки. Протягом походу Мирон Колодко збиратиме дослідні зразки для двох українських океанографічних інститутів. Козаками на чайці «Спас» мали бути, за словами пана Червінського, й українські письменники Тарас Прохасько та Юрій Андрухович, але їх затримав літературний симпозіум у Польщі. Натомість до походу на чайці зголосився фронтмен «Океану Ельзи» Славко Вакарчук. На частину маршруту в залозі чайки є дві вакансії для українських мільйонерів–любителів пригод, які згодні прикластися до експедиції своїми грішми. «Ми не будем ставити для них за ті гроші біотуалети. Вони будуть звичайними членами залоги», — каже Юрко Червінський. Особливих зручностей на чайці справді немає. На носі тулиться міні–камбуз, із газовим пальником і злим коком, який охороняє продукти від голодних козаків. На відміну від історичного прототипу, «Спас» має палубу, однак спати буде твердо, та й морську хворобу ще ніхто не скасовував.
Через трохи припізнений вихід Середземномор’я чайка проходитиме в прискореному темпі. «Перехід буде доволі екстремальний, адже нам треба встигнути до початку регати», — розповідає капітан чайки Мирон Гуменецький. На Середземному морі буде саме період північних вітрів, тож козаки трохи померзнуть, до того ж передбачається хитавиця у три–чотири бали. Однак із виходом в океан, у субтропіки, стане навіть гаряче.
Чайка зайде в Стамбул, Афіни і на Мальту. В Іспанії наші моряки відвідають Барселону і Малагу, де зустрінуться з королем Іспанії Хуаном Карлосом. Його Величність — сам поціновувач історії своєї країни взагалі та її флоту зокрема. Він має навіть колекцію історичних вітрильників, тож мореплавцям буде про що говорити з монархом. Українці подарують Хуану Карлосу дерев’яний макет козацької чайки.
Далі «Спас» приєднається до королівської регати ARC, де разом із надсучасними яхтами перетне Атлантику, пристаючи дорогою до атлантичних островів.
Похід «благословив» і Президент Віктор Ющенко. Разом із сином він побував на чайці й дав доручення всіляко сприяти мореплавцям. Доручення це, однак, виконують не всі і не завжди. При згадці про вітчизняні органи регулювання мореплавства «спасівці» не можуть втриматися від сміху: «Хлопці, робіть усе що хочете, лише нас не чіпайте», — така реакція чиновників на проект із чайкою, яка не вкладається в жодні папери й інструкції. «Ми поки що думаємо про квадратний метр в Києві й дешеву ковбасу, а до серйозніших речей у нас поки що не готові», — констатує Юрій Червінський.
Чайка відійде на маршрут 24 листопада, похід триватиме три тижні. На судні буде телеоператор, і після повернення про виправу чайки «Спас» змонтують документальний фільм.