Позавчора в німецькому місті Нюрнберг відкрили пам’ятник на честь понад 100 тисяч робітників зі Сходу, які в роки Другої світової війни були присилувані до праці на Третій Рейх. Мер Нюрнберга Ульріх Мали, представник Соціалдемократичної партії Німеччини, у промові під час урочистого відкриття монумента наголосив, що дослідження історії невільницької праці робітників із різних країн Європи почалися значно пізніше і здійснюються менш інтенсивно, ніж дослідження Голокосту та воєнних злочинів. Лише 2002 року в Нюрнберзі відбулася перша публічна зустріч мешканців міста з колишнім примусовим робітником, голландцем Робом Звеєрманом.
Як повідомляє польська агенція ПАП, пам’ятник встановлено в одному з центральних районів міста — Плаеррер. «Ми не хочемо ховати його, навпаки, хочемо, щоб цей пам’ятник спонукав людей до роздумів та пам’яті про ті роки, — заявив мер Мали. — Цей монумент є чітким жестом з боку міста на користь возз’єднання, миру та прав людини». У церемонії відкриття пам’ятника брали участь також колишні підневільні робітники.
У роки війни для примусової праці до Німеччини були депортовані понад 7 мільйонів осіб, головним чином з України, Польщі та Росії.
Нюрнберг був одним із головних нацистських центрів. Тут у 30х роках відбувалися з’їзди правлячої в Третьому Рейху нацистської партії. Теперішня соціалдемократична влада міста робить багато для зведення рахунків із нацистським минулим та його засудження. На місці, де відбувалися з’їзди, тепер розміщено центр документальних свідчень про злочини нацизму.