Урядовцям набридло кожного дня виправдовуватись перед українцями за цінові польоти того чи іншого продукту, тож вони вирішили розправитися з ними раз і назавжди. Відтепер виробникам доведеться за десять днів попереджати місцеві органи влади про можливе зростання ціни. Якщо влада визнає обгрунтованість — цінам зрости дозволять.
«Це дозволить розібратися з обґрунтованістю зміни ціни і вжити необхідних заходів», — заявив учора перший віце–прем’єр–міністр Микола Азаров. За його словами, урядовці детально проаналізували ситуацію і виявили, що в Україні є достатньо продуктів харчування — їх навіть більше, ніж треба. «Є всі підстави для того, щоб ті, хто займається торгівлею продуктами харчування, стримували свої апетити і знизили рівень торговельних надбавок і рівень рентабельності», — підкреслив перший віце–прем’єр.
Особливу увагу пан Азаров приділив ринку зерна і, відповідно, ціні на хліб. Він ще у понеділок підтримав проект постанови, яка має регулювати стан справ у галузі. Кабмін готовий постачати хлібопекарським підприємствам борошно з зерна державних та регіональних ресурсів. А ціни постійно контролюватимуть. Крім того, уряд допоможе поновити основні фонди хлібопекарських підприємств. Тоді, мовляв, як умови створимо, то й вимагатимемо.
Не менш серйозно урядовці візьмуться і за олію. Щоб не допустити її подорожчання, Кабмін думає обмежити експорт продукту. Виробники ж вважають, що урядовці спізнились — на днях ціни самі собою спадуть. Зростання цін на внутрішньому ринку пов’язане з подорожчанням соняшникового насіння, кажуть переробники. Частка сировини в собівартості олії становить 80 відсотків. Однак зараз закупівельні ціни на сировину поступово знижуються.
«Обмеження експорту — не вихід, такі заходи не виправдані, — каже Наталя Хвостова, директор департаменту з управління зв’язків з громадськістю фірми «Кернел». — В Україні врожай соняшнику в декілька разів більший за потребу внутрішнього споживання. І якщо обмежать експрот, то у сільгоспвиробників соняшникове насіння не купить ні трейдер, ні переробник».