Шведська королівська академія наук оголосила вчора, що цього року премією в галузі економіки на вшанування пам’яті Альфреда Нобеля нагороджені троє американських учених. Леонід Гурвіц, Ерік Маскін та Роджер Маєрсон, як зазначено в обґрунтуванні, премійовані за «створення засад теорії розробки оптимальних механізмів».
Премія Шведського банку з економічних наук на вшанування пам’яті Нобеля, яку часто називають Нобелівською премією в галузі економіки, була заснована 1968 року. Грошовий додаток такий самий, як і в інших Нобелівських премій — 10 млн. шведських крон.
Народжений 1917 року в Москві Леонід Гурвіц був професором економії Університету штату Міннесота, а тепер — на пенсії. Ерік Маскін (1950 р. н.) є професором прикладної математики Інституту просунутих студій при Прінстонському університеті, штат НьюДжерсі. 56річний Роджер Маєрсон — професор Університету Чикаго, штат Іллінойс.
Що ж винайшли ці вчені? Є класична метафора Адама Сміта про «невидиму руку», за якою ринок за ідеальних умов сам ефективно регулює розподіл наявних ресурсів. Але на практиці такого ідеального розподілу практично не існує, бо конкуренція не є цілком вільною, споживачі не є ідеально поінформованими, окремі контракти укладаються не на відкритому ринку, а всередині приватних фірм, тому створюється дисбаланс між виробництвом і споживанням, між окремою особою і групами інтересів. Розроблена вченими теорія дозволяє усувати конфлікти інтересів та гармонізувати інтереси різних груп.