«Народний одобрямс» забезпечать лише «свої»

21.01.2004

      Оргкомітет з організації Одеського обласного громадського форуму на підтримку політичної реформи в Україні ухвалив провести 27 січня збори в Музично-драматичному театрі ім. В. Василька. Повідомлення такого змісту розіслав днями місцевим ЗМІ відділ взаємодії та зв'язків з громадськістю апарату Одеської облдержадміністрації. Як зазначено в документі, вже «20—21 січня громадські форуми відбудуться в усіх районах та містах Одеської області», «встановлено також норму представництва на обласному форумі — 25 осіб від районів та міст обласного значення (крім Одеси) та 50 осіб від кожного району міста Одеси».

      Хто конкретно, які саме громадські організації Одещини створили оргкомітет «обласного громадського форуму»? У надісланому прес-релізі, розповсюдженому апаратом облдержадміністрації, про це ані слова. Наводиться лише точка зору голови оргкомітету, ректора Одеського національного університету ім. Мечникова Валентина Сминтини про те, що «у ході всенародного обговорення президентських ініціатив щодо внесення змін до Конституції більшість жителів Одещини, які взяли участь в обговоренні, висловилися за політичну реформу. А зараз проведення політреформи вимагає активної позиції широких громадських кіл. Саме на це й зорієнтований обласний громадський форум у рамках Всеукраїнського форуму».

      Постає питання: кому ще, окрім ректора ОНУ, доручено ввійти дло складу оргкомітету форуму і яку громадськість терміново збирають 27 січня в Одесі? Виявляється, членами оргкомітету стали також керівник Одеського ВАТ «Ексімнафтопродукт» В. Філіпчук і глава агрофірми «Маяк» Березівського району З. Гришко. Отож влада вирішила діяти сумнозвісними компартійними методами, апробованими ще у 70-х роках? Дехто ще пам'ятає, як це робилося. Спускали з апарату брежнєвського ЦК вказівку: повсюдно провести публічні збори з одностайним засудженням академіка-анирадянщика Андрія Сахарова або схвалити чергову ініціативу партії. І на периферії владні структури терміново збирали збори, вести які доручалося «неодноразово перевіреним» діячам науки та представникам промисловості й сільського господарства. Чи не правда, щось вельми схоже вимальовується і в сценарії «збирання громадськості» невідомо ким утвореного одеського оргкомітету з підтримки політреформи?

      Принаймнi такі висновки напрошуються після короткого діалогу журналіста з представником одеського оргкомітету Віталієм Кольцовим, що чергував наприкінці минулого тижня у громадській приймальні оргкомітету — на Дворянській, 2.

      — Як стати учасником форуму?

      — Потрібно взяти участь у районних форумах 20-21 січня, на яких будуть обрані делегати.

      — Чи можуть представники громадських організацій або партій подати заявку на участь у форумі в оргкомітет?

      — Це вирішується на районному рівні.

      — Чи є у вас контактні телефони оргкомітетів у районах області й міста?

      — У мене таких списків немає. Можливо, будуть у понеділок.

      — А як же знайти в районах оргкомітети, щоб подати заявку і стати учасником форуму?

      — Потрібно звертатися до районних адміністрацій.

      — А хто фінансує проведення форуму?

      — Поки що все на громадських засадах, принаймні досі ніяких грошей не виділялося, а хто буде оплачувати оренду театру ім. В. Василька, мені невідомо.

      — А яким чином пан Сминтина став головою оргкомітету?

      — Його обрали на засіданні оргкомітету.

      — А хто сформував або призначив оргкомітет?

      ...Наступила гнітюча мовчанка, оскільки запитання виявилося для пана Кольцова непосильним. Однак і з почутого неважко збагнути, що всі дороги для бажаючих взяти участь у форумі ведуть до районних державних адміністрацій, де, наскільки можна припустити, й буде проводитися відбір-призначення делегатів на районні форуми, які, у свою чергу, будуть уповноважені проголосувати наприкінці районних зборів — за озвучені списки делегатів на громадський обласний форум. Хто готуватиме списки для голосування — теж випливає зi сценарію підготовки форуму. А потім на обласних зборах делегатам залишатиметься лише беззаперечно підтримати запропоновану політичну реформу. А як же інакше? Що скаже на роботі начальство, якщо покладені надії не буде виправдано?

      Заковика лише в тім, на думку голови одеського штабу політблоку «Наша Україна» Володимира Курінного, «який саме варіант доручено буде проголосувати «громадськості» на форумі. А втім цілком вірогідно, що закулісні організатори акції запропонують розглядати всі три варіанти, включаючи проект Олександра Мороза». Чекати спектаклю та голосувань «від імені народу» недовго. Але судячи з того, що ведучий однієї з місцевих телекомпаній, близької до одеського мера Боделана, почав останнім часом іменувати лідера «Нашої України» так само, як замовники бігбордів донецької «Плазми», місцева влада готує «одностайне засудження» дій опозиції у парламенті й беззаперечний «одобрямс» третьому президентському терміну Кучми.

  • Львовом — з колядою

    Львів, який неофіційно називають культурною столицею України, уже не один рік виборює право називатися і Різдвяною столицею. До всіх різдвяних сюрпризів цього року долучиться іще один — пасажирів львівських трамваїв та тролейбусів протягом свят будуть тішити популярні різдвяні мелодії у виконанні улюбленців не лише львів’ян, а й усіх українців — «Піккардійської терції» та Павла Табакова. >>

  • Ірина Геращенко: ЄС налаштований на асоціацію завдяки «війні» з Росією

    Перший сесійний тиждень Верховної Ради після літніх канікул почався напрочуд мирно: без бійок, без блокувань, без фізичних ексцесів і морального тиску у форматі «опозиція vs влада». Депутатів примирила Європа. Точніше, євроінтеграційний напрям, що ним крокує Україна. >>

  • Віра Ульянченко: Обласна влада ні на кого не тисне і ні перед ким не плазує

    Представляти Віру Іванівну, певно, зайве. Її ім'я й по батькові (саме так — без прізвища) говорить саме за себе ще з тих часів, коли вона була першою помічницею Віктора Ющенка на початку століття. Навіть листи до неї, як розповідає сама Ульянченко, підписують просто: «Вірі Іванівні». І доходять.
    Про те, якою впливовою вона є, як поважає її думку сам В.Ю. і як запросто вона спілкується з найбагатшими людьми України, ходять легенди. Коли глава держави призначив Віру Ульянченко керівником Київської обласної держадміністрації, багато хто сприйняв це скептично: одні висловлювали сумніви в умінні Віри Іванівни «перекваліфікуватися» з «няньки Ющенка» в «губернатори», інші іронізували, називаючи це призначення «почесним засланням» подалі від Банкової. Відтоді минув понад рік, і голоси скептиків стихли. А легенди про впливовість Віри Іванівни анітрохи не потьмяніли.
    І ще ремарка: напередодні виборів брати інтерв'ю у партійного керівника області завжди складно — воно в будь-якому разі виглядатиме «піарним». Але, зрештою, коли ж владі й звітувати про свої успіхи, як не перед виборами? Як каже правдоруб Віра Іванівна, «виборець сам повинен у всьому розібратися». До речі, найулюбленіше її слово — «безперечно». >>

  • В'ячеслав КИРИЛЕНКО: Ми змогли повернути довiру людей

    «В «України молодої» диктофони добре пишуть?» — запитав Кириленко, щойно кореспондент «УМ» переступив поріг його кабінету в партійному офісі «Нашої України». «А що, — питаю, — ви зірвали голос?». Кириленко підморгує: «Почався виборчий тур».
    Наша розмова відбулася наступного дня після того, як десант «НУНС» повернувся з першого етапу виборчого туру, який проліг через Сумщину, Полтавщину та Кіровоградщину. А днем по тому «нашоукраїнці-самбісти» мали вирушити на Дніпропетровщину. Власне, наша розмова з Кириленком і почалася з того, як він оцінює старт виборчих турне. >>

  • Андрій Шкіль: Регіони — «діти» слухняні. Але нерозумні

    Якщо «Наша Україна» до останніх передз'їздівських днів тримала інтригу з виборчим списком, то Блок Тимошенко «вистрелив» іншим. «Списочники» БЮТ лишились у своєму попередньому складі, зате присутність з-поміж 103 депутатів V скликання (яких Юлія Володимирівна за відданість і стійкість залишила при кандидатській надії) особливого гостя — президента Європейської народної партії Вілфреда Мартенса — привернула загальну увагу. Мартенс приїхав не просто так — він запросив «Батьківщину» приєднатися до клубу ЄНП. Ця подія відразу потягнула за собою обговорення ідеологічного керунку, в якому рухатиметься БЮТ, відсунувши на другий план ініціативи, з якими виступала на з'їзді Тимошенко, не кажучи вже про інший актуальний аспект — стосунки БЮТ з колегами від «Нашої України — Народної самооборони». Втім на все свій час. Час підписувати спільні угоди і час їх виконувати. Або не виконувати. Наразі помаранчеві демократи обіцяють триматися разом, а що з того вийде — побачимо після 30 вересня. Поки що про внутрішні процеси всередині Блоку Тимошенко з «УМ» говорить депутат IV—V скликань, 14-й номер у виборчому списку БЮТ Андрій Шкіль. >>

  • Замiсть авантюр та полiтичної хитростi демонструйте власне бачення розквiту країни

    Учора глава держави спілкувався з журналістами, в тому числi вже традиційно — у прямому ефірі двох національних телеканалів. Президент вкотре відійшов від офіціозу, а заодно і похмурих владних кабінетів — зустріч з представниками ЗМІ знову проходила на «зеленій галявині» секретаріату. >>