Оргкомітет з організації Одеського обласного громадського форуму на підтримку політичної реформи в Україні ухвалив провести 27 січня збори в Музично-драматичному театрі ім. В. Василька. Повідомлення такого змісту розіслав днями місцевим ЗМІ відділ взаємодії та зв'язків з громадськістю апарату Одеської облдержадміністрації. Як зазначено в документі, вже «20—21 січня громадські форуми відбудуться в усіх районах та містах Одеської області», «встановлено також норму представництва на обласному форумі — 25 осіб від районів та міст обласного значення (крім Одеси) та 50 осіб від кожного району міста Одеси».
Хто конкретно, які саме громадські організації Одещини створили оргкомітет «обласного громадського форуму»? У надісланому прес-релізі, розповсюдженому апаратом облдержадміністрації, про це ані слова. Наводиться лише точка зору голови оргкомітету, ректора Одеського національного університету ім. Мечникова Валентина Сминтини про те, що «у ході всенародного обговорення президентських ініціатив щодо внесення змін до Конституції більшість жителів Одещини, які взяли участь в обговоренні, висловилися за політичну реформу. А зараз проведення політреформи вимагає активної позиції широких громадських кіл. Саме на це й зорієнтований обласний громадський форум у рамках Всеукраїнського форуму».
Постає питання: кому ще, окрім ректора ОНУ, доручено ввійти дло складу оргкомітету форуму і яку громадськість терміново збирають 27 січня в Одесі? Виявляється, членами оргкомітету стали також керівник Одеського ВАТ «Ексімнафтопродукт» В. Філіпчук і глава агрофірми «Маяк» Березівського району З. Гришко. Отож влада вирішила діяти сумнозвісними компартійними методами, апробованими ще у 70-х роках? Дехто ще пам'ятає, як це робилося. Спускали з апарату брежнєвського ЦК вказівку: повсюдно провести публічні збори з одностайним засудженням академіка-анирадянщика Андрія Сахарова або схвалити чергову ініціативу партії. І на периферії владні структури терміново збирали збори, вести які доручалося «неодноразово перевіреним» діячам науки та представникам промисловості й сільського господарства. Чи не правда, щось вельми схоже вимальовується і в сценарії «збирання громадськості» невідомо ким утвореного одеського оргкомітету з підтримки політреформи?
Принаймнi такі висновки напрошуються після короткого діалогу журналіста з представником одеського оргкомітету Віталієм Кольцовим, що чергував наприкінці минулого тижня у громадській приймальні оргкомітету — на Дворянській, 2.
— Як стати учасником форуму?
— Потрібно взяти участь у районних форумах 20-21 січня, на яких будуть обрані делегати.
— Чи можуть представники громадських організацій або партій подати заявку на участь у форумі в оргкомітет?
— Це вирішується на районному рівні.
— Чи є у вас контактні телефони оргкомітетів у районах області й міста?
— У мене таких списків немає. Можливо, будуть у понеділок.
— А як же знайти в районах оргкомітети, щоб подати заявку і стати учасником форуму?
— Потрібно звертатися до районних адміністрацій.
— А хто фінансує проведення форуму?
— Поки що все на громадських засадах, принаймні досі ніяких грошей не виділялося, а хто буде оплачувати оренду театру ім. В. Василька, мені невідомо.
— А яким чином пан Сминтина став головою оргкомітету?
— Його обрали на засіданні оргкомітету.
— А хто сформував або призначив оргкомітет?
...Наступила гнітюча мовчанка, оскільки запитання виявилося для пана Кольцова непосильним. Однак і з почутого неважко збагнути, що всі дороги для бажаючих взяти участь у форумі ведуть до районних державних адміністрацій, де, наскільки можна припустити, й буде проводитися відбір-призначення делегатів на районні форуми, які, у свою чергу, будуть уповноважені проголосувати наприкінці районних зборів — за озвучені списки делегатів на громадський обласний форум. Хто готуватиме списки для голосування — теж випливає зi сценарію підготовки форуму. А потім на обласних зборах делегатам залишатиметься лише беззаперечно підтримати запропоновану політичну реформу. А як же інакше? Що скаже на роботі начальство, якщо покладені надії не буде виправдано?
Заковика лише в тім, на думку голови одеського штабу політблоку «Наша Україна» Володимира Курінного, «який саме варіант доручено буде проголосувати «громадськості» на форумі. А втім цілком вірогідно, що закулісні організатори акції запропонують розглядати всі три варіанти, включаючи проект Олександра Мороза». Чекати спектаклю та голосувань «від імені народу» недовго. Але судячи з того, що ведучий однієї з місцевих телекомпаній, близької до одеського мера Боделана, почав останнім часом іменувати лідера «Нашої України» так само, як замовники бігбордів донецької «Плазми», місцева влада готує «одностайне засудження» дій опозиції у парламенті й беззаперечний «одобрямс» третьому президентському терміну Кучми.