«Щоб не заразитися гепатитом А, треба всього лише не їсти фекалії», — кажуть медики. І вони, звісно, праві. Адже єдиним джерелом інфекції були і залишаються випорожнення хворого, які містять мільярди вірусних часток. До чергової жертви вірус потрапляє, закріпившись на поверхні овочів, фруктів, інших продуктів харчування, заражених під час транспортування чи обробки. Можна «підчепити» гепатит А і через питну воду, в яку потрапила зараза — скажімо, після аварії в каналізаційній мережі.
У розвинених країнах масові спалахи «жовтухи» не фіксуються дуже давно. В Україні ж локальні спалахи цього захворювання реєструють щороку. Нерідко причиною спалаху стає неякісна «кран–кола». Так, у березні 2005 року в селі Черкаська Лозова, що на Харківщині, на гепатит А захворіли 65 осіб. За даними МОЗу, вірус «плавав» у питній воді сільського водогону... Як розповів «УМ» президент науково–виробничого онкологічного і кардіологічного центру Max–Well, доктор біологічних наук, професор Кеннет Алібек, для цивілізованих країн є нонсенсом, щоб питна вода ставала джерелом «хвороби брудних рук». А у нас трапляється досі!
Цієї ж осені «жовтуха» прийшла до Криму. За повідомленням прес–служби МОЗ України, від 3 вересня до 10 жовтня в місті Щолкiно Ленiнського району (Крим) на вiрусний гепатит А захворiла 41 особа, зокрема 11 дiтей. Хворі скаржилися на слабкість, високу температуру, нудоту, важкість у шлунку. У декого темнішала сеча (колір нагадує міцно заварений чорний чай, а сама рідина дуже піниться) й жовтішали склери (білки очей). Пацієнтів госпіталізували до iнфекцiйних вiддiлень Ленiнської районної та Щолкiнської мiської лiкарень. Наразі медики допомагають пацієнтам очистити кров від токсинів та усунути неприємні симтоми захворювання. А людям, які контактували з хворими, роблять аналізи, щоб знайти всіх заражених.
Що саме спричинило спалах — поки невідомо. Відшукати фактор передачi та джерело iнфекцiї мусять фахівці спеціальної комісії Мінохорони здоров’я України, які зараз працюють у Криму. Але попередні дані підказують, що вірус міг потрапити в організм потерпілих із неякісною питною водою. Утішає тільки той факт, що за правильного лікування хворі повністю відновлюють функції ушкодженої печінки. А після одужання у пацієнта формується стійкий довічний імунітет до зарази. Принаймні повторно захворіти на гепатит А неможливо.