Турецькі військові літаки та гелікоптери позавчора атакували ймовірні позиції курдських бойовиків поблизу кордону з Іраком. Це може бути прелюдією широкомасштабної військової інтервенції до іракського Курдистану, зазначає агенція «Ассошіейтед пресс».
Турецькі військові лякають входженням у північну частину Іраку, де розташовані бази курдських сепаратистів, упродовж кількох останніх місяців. Але позавчора уряд видав наказ до практичної підготовки такої операції і звернувся за відповідним дозволом до парламенту. Законодавчий орган проштампує згоду, оскільки правляча партія має в ньому переважну більшість. Тим більше що останнім часом різко зросла активність курдських терористів і народ вимагає від влади рішучих дій. За різними оцінками, на базах на території Іраку знайшли притулок від 3 до 4 тисяч курдських бойовиків із Туреччини.
До останнього часу стримувальним елементом для проведення військової операції був різкий спротив США, які є головним військовим та політичним партнером Туреччини. Але позавчора американський Конгрес вдався до відверто антитурецького, як вважають в Анкарі, кроку. Комітет із закордонних справ Конгресу більшістю голосів (27 проти 21) проголосував за резолюцію, якою визнав винищення півтора мільйона вірмен у Туреччині впродовж 1913—1915 років актом геноциду проти вірменського народу. Проголосував усупереч відчайдушним попередженням президента Джорджа Буша, що прийняття такої резолюції завдасть удару по американськотурецьких відносинах та непоправної шкоди — війні з тероризмом на Близькому Сході, оскільки 70 відсотків американських військових вантажів до Іраку переправляються через Туреччину.
Різка реакція Туреччини не забарилася. Президент Абдулла Гюль назвав резолюцію Конгресу США неприйнятною, а МЗС Туреччини у своїй заяві попередило Вашингтон, що йдеться про «невідповідний крок, який зашкодить відносинам із другом і союзником та довготривалому стратегічному партнерству».
Прийнята Конгресом США резолюція розв’язує туркам руки й дає можливість діяти на власний розсуд. Міжнародні експерти попереджають, що турецька військова операція в Іраку матиме катастрофічні наслідки для всього регіону Близького Сходу. Початок військових дій означає відкриття в Іраку нового фронту, ліквідацію останнього іракського регіону, в якому досі панував відносний спокій. А Штати можуть втратити Туреччину як «найстаршого», найвідданішого та найближчого союзника в неприязному до Америки мусульманському світі.