Вільнюська конференція з енергетичної безпеки «Розвиток енергетичного співробітництва з регіонами Каспійського та Чорного морів: назустріч розширенню енергетичного ринку» (або ж Енергетичний саміт) іще на крок наблизила Україну до Євросоюзу. І не лише Україну, а й усі інші держави, які беруть участь у проекті транспортування каспійської нафти до ЄС. Адже домовленості, досягнуті учасниками саміту, дозволять перейти до реальних кроків з реалізації проекту, який є стратегічною метою не лише для нашої країни, а й для Грузії, Польщі, Литви, Казахстану, Азербайджану. На цьому наголосив у Вільнюсі Президент Віктор Ющенко, зазначивши, що «ще кілька таких проектів, і можна буде говорити про реальну інтеграцію з Європейським Союзом».
Виступаючи на пленарному засіданні саміту, Ющенко підкреслив, що Україна гарантує своєчасне виконання всіх зобов’язань по транзиту нафти і газу через свою територію в Європу. І вкотре запевнив: наша держава готова до активної і взаємовигідної співпраці зі своїми партнерами щодо освоєння нафтогазових родовищ українських шельфів Азовського і Чорного морів. Також ми зацікавлені в залученні інвесторів до можливого будівництва нового нафтопереробного заводу або докорінної реконструкції старих.
Україна шанує законне право країнвиробників енергетичної сировини встановлювати ціни, обсяги видобутку і графіки поставок цієї сировини, запевнив Президент, але підкреслив, що при цьому «принципи визначення цін, обсягів і маршрутів постачання повинні стати максимально зрозумілими і максимально прозорими». Європейський простір щодо енергетичної безпеки є цілісним, і його невід’ємною складовою має бути єдиний енергетичний простір — від Каспію до Чорного моря і до Балтики, вважає В.Ю.
У рамках саміту в присутності президентів України, Азербайджану, Грузії, Литви та Польщі було підписано міжвідомчу угоду щодо співпраці в енергетичній галузі. Цим документом передбачається створення повноцінної юридичноправової бази для реалізації проекту нафтопроводу «Одеса — Броди — Плоцьк — Гданськ» як міжнародного. Також було підписано корпоративний договір між державними нафтовими і нафтотранспортними компаніями вищезгаданих країн щодо приєднання до спільного польськоукраїнського трубопровідного підприємства «Сарматія», яке займається будівництвом нафтопроводу.
Наступний енергетичний саміт запланований на 2008 рік, і пройде він у Києві.
А ТИМ ЧАСОМ...
Учора Президент відбув із дводенним офіційним візитом до Словаччини. Як планується, в рамках цього візиту буде підписано кілька двосторонніх угод.