Важко оперувати пацієнта, який повністю поміщається на широкій татковій долоні. Особливо якщо оперативного втручання потребує крихітне дитяче сердечко. Раніше більшість малюків із вродженими вадами серця помирали або в пологових будинках, або в перші місяці життя вдома. Сьогодні українські медики буквально витягують пацієнтів із того світу. Про це, зокрема, говорили учасники ІІІ Українського форуму вроджених вад серця: «Невідкладні заходи при вроджених вадах серця у немовлят: діагностика, транспортування, лікування», який відкрився вчора у Києві.
«Щороку в Україні народжується близько п’яти тисяч дітей із вродженими аномаліями серцево–судинної системи, — зауважив міністр охорони здоров’я України Юрій Гайдаєв. — 30—40 відсотків із них перебувають у критичному стані з перших днів і місяців життя. Без хірургічного втручання 42 відсотки пацієнтів помирають у дитячому віці. Кардіохірургічна операція — єдиний шлях урятувати таких пацієнтів».
Як додав директор Науково–практичного медичного центру дитячої кардіології та кардіохірургії Ілля Ємець, 80 відсотків малюків із вадами серця після операції стають абсолютно здоровими дітьми — хоч на Олімпіаду вирушай. Головне — вчасно діагностувати патологію та встигнути покласти маля на операційний стіл. Проблема полягає в тому, що сьогодні в Україні працює тільки один міжрегіональний кардіохірургічний центр, здатний пролікувати «складних сердечників», — у Києві. Але через рік МОЗ планує відкрити ще чотири такі центри: у Донецьку, Одесі, Львові та Криму. За словами Юрія Гайдаєва, цього буде достатньо, щоб надати необхідну допомогу всім, хто її потребуватиме.