Такого різкого зростання цін Україна не бачила останні сім років — у вересні ціни збільшились аж на 2,2 відсотка. І це ще не межа — експерти вважають, що до кінця року деякі продукти харчування можуть подорожчати ще на 20 відсотків. Унаслідок цьогорічний показник інфляції, на думку фахівців, становитиме 13—14 відсотків, перевищуючи урядові прогнози більш ніж у півтора раза. Він же — найяскравіший приклад неефективності адміністративного контролю за цінами.
Незважаючи на спроби Кабінету Міністрів зупинити подорожчання хлібної, молочної, м’ясної продукції й олії підписанням меморандумів та дозвіл місцевій владі встановлювати торговельні надбавки, інфляція за дев’ять місяців досягла 8,6 відсотка — найвищого рівня з 2000 року.
Основна причина інфляції — зростання цін на продукти харчування. Їхня вартість збільшилась у вересні на 3 відсотки (з січня на 12,4 відсотка). Лідером стала олія, що подорожчала на 17,3 відсотка (з початку року — майже удвічі). Недалеко втекли й молоко — на 8,9 відсотка (за дев’ять місяців на 15,4 відсотка), вершкове масло — на 8,2 відсотка (за цей рік на 20,4 відсотка) та яйця — на 7,4 відсотка (з 1 січня майже на 19 відсотків). Незважаючи на особливо пильний контроль, на 1—3 відсотки підвищилась ціна на хліб, макаронні вироби, рибу, а також м’ясо й м’ясопродукти.
Проте експерти не обнадіюють: подальшого зростання цін нам не уникнути. Так у понеділок про подорожчання хліба та булочок заявило об’єднання «Укрхлібпром». «Найближчим часом ціни на хліб можуть підвищитися на 15—20 відсотків у зв’язку з поступовим переходом підприємств на борошно з зерна врожаю поточного року, а воно значно дорожче торішнього», — повідомив генеральний директор об’єднання «Укрхлібпром» Олександр Васильченко. За його словами, пекарі відзначають зменшення кількості борошна з зерна врожаю попередніх років, яке й давало змогу утримувати ціни.
При цьому Васильченко відзначив, що підприємства низки областей уже почали підвищувати ціни на хліб приблизно на 10—19 відсотків. Щоб уникнути непорозумінь із владою, хлібокомбінати попереджують про подорожчання завчасно, звинувачуючи в подорожчанні дорогу сировину. Для того ж, щоб не допустити неконтрольованого зростання цін у регіонах, об’єднання «Укрхлібпром» пропонує ввести єдиний для всіх підприємств максимальний рівень рентабельності виробництва — на рівні 10 відсотків.