Коли вітри долі відносять тебе далеко від рідної землі, дуже важливо знайти ту нитку Аріадни, яка пов’язувала б із Батьківщиною. Здається, саме така нитка привела нас до Греції на ІІ Форум української діаспори. Його метою було встановлення тісної співпраці української громади Греції з Україною, а також нашою діаспорою в інших країнах. Форум проходив у містечку Мармарі, що на острові Евія — одному із найбільших грецьких островів.
Серед півтори сотні делегатів із десяти країн переважали журналісти. Чи не найбільший інтерес на форумі викликали засідання асоціації україномовних журналістів «РУНЕмедіа». Провідна тема — як розширити медіапростір для українських громадян, котрі мешкають у країнах Європи та Америки, наповнити українським змістом. Відтак журналісти «РУНЕмедіа» запропонували створити інтернетрадіо для закордонних українців. Ідею підтримали викладачі й студенти Інституту журналістики Київського національного університету ім. Тараса Шевченка.
У рамках Форуму проводилися «круглі столи» з розвитку новітньої історії України, української мови та літератури. Рефреном лунала думка про те, що українцям за кордоном (і, зокрема, в Греції) катастрофічно не вистачає українських підручників, художньої літератури тощо. При більшості посольств немає українських шкіл, в яких могли б навчатися рідної мови діти й онуки вихідців з України. За такої ситуації малеча змушена відвідувати російські школи. Тому й не дивно, що більшість дітей та молоді закордонного українства або зовсім не знають рідної мови, або володіють нею недостатньо.
На пресконференції в рамках форуму колишній Президент України Леонід Кравчук, гість форуму, наголосив на необхідності спеціальної програми розвитку української діаспори. Однак сьогодні розробка подібної програми є нереальною, зауважив він, оскільки Україна та її громадяни втягнуті у постійну політичну боротьбу, а влада є недалекоглядною та непрофесійною.
На завершення форуму відбувся вечір українськогрецької музики й танцю. Приємно було почути українську мову також із вуст репатрійованих з України греків, які колись проживали в Маріуполі й досі зберегли до України шанобливе ставлення.
Як зауважила президент товариства «Українськогрецька думка» Галина Маслюк, є всі підстави стверджувати, що зібрання української діаспори стало традиційним, як, власне, і місце зустрічі українства на острові Евія.
Юрій ЄЛІСОВЕНКО, Майя НАГОРНЯК
Евія — Київ