Влада Бірми М’янм обрала силовий сценарій придушення антиурядових демонстрацій, які тривають під проводом буддистських ченців із початку минулого тижня. Державне телебачення передало указ військової хунти про запровадження на 60 днів комендантської години, повідомляє агенція «Ассошіейтед пресс». Громадянам заборонено збиратися на вулицях групами більше п’яти осіб. Вулиці фінансово–бізнесової столиці країни — Рангуна та політичної — Мандалай патрулюються поліцією та військом.
До Рангуна вчора вранці вирушила сумнозвісна 22–га дивізія бірманської армії, яка під час придушення народного повстання 1988 року розстріляла на вулицях цього міста три тисячі демонстрантів.
Попри заборону, вчора вранці кілька сотень ченців зробили спробу зібратися біля головної буддистської святині Рангуна — храму–пагоди Шведагон («Золотий дракон»). Війська та поліція жорстоко побили кийками 10 ченців, а решту розігнали кийками і сльозогінним газом. Щонайменше 80 осіб заарештовані. А в ніч із вівторка на середу були заарештовані лідери опозиції: політик У Він Наїна та актор Заганар.
Тема протистояння в Рангуні домінувала позавчора на сесії Генеральної Асамблеї ООН, їй присвятив більшість свого виступу президент США Джордж Буш. Він повідомив про запровадження Вашингтоном нових санкцій проти бірманської військової хунти та країн, які надають їй фінансову допомогу. Керівництво ЄС попередило, що в разі силового придушення акцій протесту Європа застосує невдовзі до М’янми ще більш жорсткі санкції. ООН обіцяє також введе санкції. Є сумніви, що таке станеться, оскільки бірманську диктатуру підтримують Росія та Китай. Ці дві країни мають свої міцні інтереси в Бірмі, яка має багаті родовища нафти і газу, і співпрацюють з хунтою. Саме Росія та Китай заблокували на початку цього року прийняття Радою безпеки ООН додаткових санкцій проти Бірми.
ДОСЬЄ «УМ»
Бірма за територією (676,5 квадратних кілометрів) є найбільшою країною Південно–Східної Азії, а за часткою ВВП на одного мешканця (1690 доларів на рік) — найбіднішою.
Колишня британська колонія, після здобуття незалежності 4 січня 1948 року отримала назву Бірманський Союз. З 1962 року країною правлять військові.
Теперішня військова хунта на чолі з 73–річним генералом Тан Шве (на цей час він лікується в Сінгапурі від раку) прийшла до влади 1992 року. У країні з населенням 50,7 мільйона мешканців нараховується понад 1,3 мільйона політв’язнів. Серед них і лауреатка Нобелівської премії миру Аун Сан Су Чжи, партія якої — «Національна ліга за демократію» — здобула переконливу перемогу на перших демократичних багатопартійних виборах 1990 року, але так і не була допущена хунтою до влади.
Найбільш шанованим прошарком суспільства є буддистські ченці, яких нараховується до півмільйона. Вони ж є головною опозицією до військової влади, оскільки допомагають бідним та відмовляються приймати милостиню від військових. У буддизмі це означає те ж, що в християнстві відлучення від церкви, оскільки лише пожертви для монастирів можуть привести до нірвани, буддистського раю. Буддизм визнають 90 відсотків мешканців Бірми, включно з генералами, які правлять країною.
Бірма є одним з головних виробників героїну в світі, а поширенням його займаються також генерали хунти.