Позавчора в колишній столиці Бірми — Янгоні сто тисяч осіб взяли участь у демонстрації проти політики військової хунти. Ця маніфестація стала найбільшою за останні дев’ять днів протестів та за всі 19 років правління військових у цій країні Південної Азії. Щоправда, назва країни тепер звучить М’янма, але оскільки її так перейменувала хунта, то в світі частіше використовують стару назву — Бірма.
Протести минулого тижня розпочали буддистські ченці, тому влада не наважилася розігнати їх, оскільки в бірманському суспільстві буддистський монах користується надзвичайною повагою. В наступні дні до акцій протесту ченців приєдналися студенти та мешканці столиці.
Влада спохопилася лише вчора вранці і вивела на вулиці Янгона війська та бронетехніку. Однак приблизно 100 тисяч демонстрантів вирушили містом під мусонною зливою від Шведагона, найбільшої буддистської святині «другої столиці» країни; їхній марш тривав понад п’ять годин. Колона демонстрантів розтягнулася на 20 кілометрів. Протестуючі пройшли повз будинок Міністерства оборони та резиденцію глави військової хунти генерала Тань Шве і далі до університету, де 1988 року під час кривавого придушення мирної демонстрації урядові війська розстріляли три тисячі маніфестантів.
Теперішні протести підтримали найпопулярніші в Бірмі співаки, артисти та письменники. Армія не втручалася в перебіг подій. Лише коли демонстранти підійшли до будинку лідера бірманської опозиції, лауреатки Нобелівської премії миру Аун Сан Су Чжи, яку хунта з 2003 року утримує під домашнім арештом, військо не дало звільнити її.
Менші демонстрації відбулися в інших 25 містах країни.