Відповідну угоду у понеділок підписали в Ужгороді міністри закордонних справ двох держав Кінга Гьонц та Арсеній Яценюк. Згідно з нею, наші громадяни, які мешкають у 50–кілометровій «зоні» біля кордону з Угорщиною, можуть не оформляти візу для поїздки до цієї країни. Достатньо лише, сплативши 20 євро, оформити документ, який буде схожий на посвідчення водія. Саме він дасть право протягом п’яти років не оформляти візу, в’їжджаючи на територію Угорщини. Це ж стосується й угорців, які хочуть відвідати Україну.
Щоправда, перетнути західний угорський кордон і потрапити, наприклад, до Австрії українцям не вдасться. Майбутнє «зелене світло» у вигляді пластикової картки не лише дозволятиме виїхати тим, хто мешкає за 50 кілометрів від кордону, а й заборонятиме їм пересування по Угорщині далі, ніж на п’ятдесят кілометрів у глибину держави. «До угоди є додаток, де зазначається перелік населених пунктів, які зможуть відвідувати громадяни як однієї, так і іншої країни. Наші співвітчизники матимуть право в’їхати лише у 244 населених пункти Угорщини. Тамтешні громадяни — у 384 українських», — пояснив «УМ» речник МЗС Андрій Дещиця.
У Міністерстві закордонних справ не приховують радості від досягнутої домовленості. Адже з 1 січня 2008 року Угорщина приєднається до Шенгенської зони. Відтак у МЗС зазначають, що для нашої держави така перша домовленість з країною–членом Європейського Союзу є надзвичайно важливою. Тим паче що, як зазначили пан Яценюк і пані Гьонц, за останні п’ятнадцять років товарообіг між двома державами сягнув рекордної позначки, наблизившись до 2 мільярдів доларів. Окрім цього, надзвичайно важливим такий жест є і зважаючи на проведення в Україні фінальної частини чемпіонату Європи з футболу 2012 року. Тому сторони обговорили ще й відкриття нового пункту пропуску на кордоні Дідове–Берегдароц.
Переговори про аналогічні домовленості тривають із ще двома державами — Польщею та Словаччиною. Як розповів Андрій Дещиця, Україна запропонує цим країнам врахувати у майбутньому документі практично все те ж саме, про що йдеться у домовленості з Угорщиною. Натомість у посольстві Польщі в Україні вчора ще не підтвердили, що прикордонна зона буде визначена саме в п’ятдесят кілометрів. «Наразі ще не можна сказати про подробиці документа. Під час нещодавнього першого раунду перемовин були напрацьовані лише робочі версії тексту майбутньої угоди, — розповів «УМ» перший радник амбасади Республіки Польща Ярослав Рибак. — Чи це будуть пластикові перепустки і скільки вони коштуватимуть — все з’ясується в ході продовження переговорів, які невдовзі відбудуться у Польщі. Проте наша держава завжди підтримувала Україну в її євроінтеграційних прагненнях, а тому можна з певністю сказати, що аналогічна угорській угода буде підписана до приєднання нашої держави до Шенгенської зони».