Тризуб з білорусі, не лише сенсація

11:49, 16.08.2022
Тризуб з білорусі, не лише сенсація

Княжий знак полоцьких князів з печатки. (facebook.com/oleksandr.alfyorov)

Дуже багато друзів надіслали мені новину про знахідку під Мінськом денця глечика з тризубом. Білоруські археологи атрибутували цей знак сину Володимира святого та Рогніди – князю Ізяславу.

 

Вони і праві і не праві – тризуб Ізяслава, але не Ізяслава!

 

Внесу трохи ясності.

 

Ізяслав Володимирович - засновник полоцької гілки Рюриковичів, був полоцьким князем у 990-1001 році. Знак із денця має свою специфіку виконання і характерний для знаків дітей Володимира – Ярослава Мудрого та Мстислава. Тож, можна сказати, що це за стилістикою знак Ізяслава.

 

Але! За часів Ізяслава ми не знаємо клейм на денцях посуду із княжими знаками. А цей матеріал відомий тисячами знахідок! Перші клейма, з княжими знаками на посуді це 30-і роки 11 ст. з Києва із тризубом Ярослава Мудрого. Тобто на денці тризуб Ізяслава, але його зображення на денці могло з’явитись через кілька десятків років після його смерті!

 

Як таке може бути? А секрет простий. Полоцькі князі зберегли тризуб з перехрещеним середнім зубом без змін протягом кількох століть. Зокрема про це свідчить аналогічний знак, справді Ізяслава, вирізаний на обушку і знайдений у Мінську з датуванням кінцем 10 століття; і печатки з тим самим тризубом 12 століття.

 

Полоцькі князі спадкували без змін знак батьків протягом кількох поколінь. Тож, знак Ізяслава Володимировича успадкував його син Брячислав Ізяславич за правління якого (1003-1044 рр) і почали на денця посуду ставити клейма з княжими знаками. Тож, на денці знак саме Брячислава, який успадкував його від свого батька Ізяслава.

 

Начебто тонкощі, але вони потрібні. Так, наприклад, ми з вами дізнались, що Міністерство культури та інформаційної політики України розмістило до Дня Української Державності вигаданий тризуб на рекламних матеріалах. Або ж те, що на сокирі, яку нещодавно подарували до Національного музею історії України,  зображений фантастичний тризуб, що доводить, що експонат є сучасною підробкою.

 

Як кажуть, хтось ховається в дрібницях))

 • Люди, завдяки яким постала українська держава

  Досі типовою є ситуація, коли борці за незалежність, які пережили роки комуністичних таборів, живуть у бідності. Їхні пенсії значно нижчі за пенсії їхніх катів - колишніх суддів, прокурорів, працівників КГБ, МВС тощо, є значно вищими. >>

 • Не віддамо свою незалежність!

  Минулого року, коли ми святкували 30-річчя відновлення незалежності України, хіба міг хтось подумати, що наступну річницю ми відзначатимемо під виття сирен повітряної тривоги? >>

 • Чи Америка візьметься всерйоз

  У кожного воїна, громадянина і вищого військово-політичного керівництва держави повинна бути усвідомлена впевненість у обов'язковій перемозі України. І що для такого потрібно ще пройти тернистий шлях війни у єдності, консолідації та непримиримості до війни. >>

 • Терор проти окупантів

  Уявіть собі, що спостерігаєте таку сцену. В кафе заходять двоє чоловіків. Чекають кілька хвилин, поки до них долучається третій. Той підсідає за їхніх столик. Розмова на трьох триває кілька хвилин, поки до стола не підходить ще один, який раптом розстрілює трьох співрозмовників і тікає. >>