71 рік з дня вступу України до ЮНЕСКО

08:57, 12.05.2025
71 рік з дня вступу України до ЮНЕСКО

Геодезична дуга Струве - один із 8 українських об'єктів внесених до списку всесвітньої спадщини ЮНЕСКО. (Карта: Вікіпедія)

Із моменту вступу України до ЮНЕСКО сьогодні, 12 травня, минає 71 рік.

 

 Про це нагадує газета Україна молода.

 

ЮНЕСКО – міжнародної організації, що об'єднує країни задля захисту культурної спадщини, розвитку науки, освіти та комунікацій.

 

Так, з 1954 року Україна активно бере участь у роботі ЮНЕСКО, виступаючи ініціатором міжнародних програм, зокрема у сфері культури миру, протидії ненависті між народами та збереження світової спадщини.

 

Тим часом у відповідь на російську агресію ЮНЕСКО ухвалило низку рішень на підтримку України. З 2014 року організація веде моніторинг ситуації в окупованому Криму. А у 2022 році було затверджено програму надзвичайної допомоги Україні. А у 2023 році 25 українських об'єктів культурної спадщини отримали посилений міжнародний захист у межах Гаазької конвенції.

 

Водночас до Списку всесвітньої спадщини ЮНЕСКО внесено 8 українських об'єктів, зокрема:

 

Собор Святої Софії і Києво-Печерська лавра (Київ),

 

Історичний центр Львова,

 

Херсонес Таврійський,

 

Центр Одеси,

 

Дерев'яні церкви Карпат,

 

Резиденція митрополитів Буковини (Чернівці),

 

Геодезична дуга Струве,

 

Букові праліси Карпат (природна спадщина).

 

Крім того, до нематеріальної спадщини людства внесено, зокрема, Петриківський розпис, Косівську мальовану кераміку, козацькі пісні Дніпропетровщини та культуру приготування борщу.

 

Також Україна також має об'єкти в Реєстрі "Пам'ять світу", біосферні заповідники в межах програми "Людина і біосфера", а 9 українських міст є учасниками Глобальної мережі міст, що навчаються. Львів і Одеса – міста літератури ЮНЕСКО, а Харків – креативне місто в галузі музики.

 

Серед українських почесних представників ЮНЕСКО, осіб, що мають спеціальний статус, – народний артист України Герман Макаренко як Артист ЮНЕСКО в ім'я миру, а також олімпійський чемпіон Сергій Бубка як Чемпіон спорту ЮНЕСКО.

 

У грудні ЮНЕСКО визнало писанку культурним надбанням людства.

 

Тим часом Київ став першим українським містом, яке подало заявку на отримання статусу Міста музики ЮНЕСКО під час повномасштабної війни.

 

Раніше Організація Об’єднаних Націй з питань освіти, науки і культури (ЮНЕСКО) засудила атаки, що пошкодили низку історичних будівель та шкіл у центрі Одеси та порушенням міжнародного права.

 

 Як повідомляла УМ, Дума до ЮНЕСКО доведе: в Україні з'явився сайт з музикою сучасних кобзарів та лірників.