ЄС попередив США про невизнання Криму російським

14:11, 24.04.2025
ЄС попередив США про невизнання Криму російським

ЄС наголошує, що анексія Криму залишається прямим викликом міжнародній безпеці.

Крим російською територією країни Європи не визнаватимуть, навіть у випадку, якщо це зроблять Сполучені Штати, адже це загрожує знищити заснований на правилах порядок, який є в основі миру на континенті впродовж десятиліть.

 

Як інформує УМ, про це повідомило видання Financial Times з посиланням на джерела.

 

Європейські столиці не підтримають будь-який крок США стосовно визнання Криму російським і не тиснутимуть на Київ, щоб той погодився на такі умови. Високопосадовці ЄС називають своїми червоними лініями правовий статус Криму і прагнення України до НАТО.

 

Найбільшим європейським державам, які входять у НАТО, необхідно перешкодити Вашингтону визнати Крим російським в односторонньому порядку, оскільки це винагородить агресію Росії, заохотить її відстоювати свої претензії в Грузії та Молдові, і посилить загрозу для інших пострадянських країн, зокрема Естонії, Латвії і Литви, які є членами НАТО та ЄС.

 

Статус Криму здатен створити велику дипломатичну кризу для НАТО. Позиція Альянсу зараз — ніколи не визнавати контроль Росії над півостровом. Ймовірність того, що США відмовляться від переговорів, звинуватять Київ у цьому і нормалізують відносини з Москвою, може призвести до конфлікту серед лідерів НАТО.

 

За такого розвитку подій конфлікти поширяться і всередині ЄС, зокрема стосовно того, що робити з санкціями проти РФ, якщо Вашингтон скасує свої.

 

«Справи мають зовсім недобрий вигляд», — сказав чиновник ЄС, додавши, що будь-який крок США про визнання Криму Росією або вимоги до європейських столиць пом’якшити санкції проти Москви «вб’є єдність ЄС».

 

Європейські країни, які входять і до ЄС, і до НАТО, зараз намагаються домовитися з командою Дональда Трампа про майбутню співпрацю у сфері безпеки та торгівлі. Вони хочуть уникнути великої тарифної війни, яка може сильно зашкодити їхнім економікам. Є побоювання, що США можуть використати це питання як спосіб тиску під час переговорів.

 

Зараз європейці вже не сподіваються, що їх залучать до переговорів про врегулювання війни в Україні. Надії остаточно розвіялися, коли держсекретар США Марко Рубіо відмовився від зустрічі в Лондоні з українськими та європейськими посадовцями, а спеціальний представник Трампа Стів Віткофф замість цього вирішив вчетверте поїхати до Путіна.

 

Адміністрація Трампа презентувала Києву угоду із дуже вигідними для Москви умовами, серед яких визнання США суверенітету Росії над Кримом (що порушує узгоджену політику НАТО) і заборону на членство України в НАТО. Україні мало що пропонували в обмін на відмову від своєї території.

 

Нагадаємо, що Вашингтон веде переговори з Росією та Україною про завершення війни, але справжнього повного припинення вогню поки що не видно. Київ уже погодився зупинити бойові дії в Чорному морі та не бити по російській енергетиці протягом 30-денного перемирʼя. Москва ж натомість лише пообіцяла не бити по енергетичних обʼєктах і заявила, що виконає угоди щодо Чорного моря лише після зняття західних санкцій.

 

New York Post 19 квітня написало про те, що наступного тижня в Лондоні США хочуть узгодити умови повного і всеосяжного припинення вогню, після цього будуть переговори з Москвою. За даними видання, міністр оборони України Рустем Умєров повідомив американських посадовців, що Київ «на 90%» підтримує мирний план президента Трампа, який представили йому посадовці США під час зустрічей у Парижі.

 

Згодом Міноборони України заперечило, що Київ «на 90% погодився» з мирним планом США.

 

За даними Bloomberg, американська сторона в Парижі представила союзникам пропозицію про врегулювання в Україні, де йдеться про умови для припинення бойових дій та помʼякшення санкцій проти РФ. Ця пропозиція фактично заморозить війну, а українські території, які зараз окуповані Росією, залишаться під контролем Москви, кажуть співрозмовники видання.

 

Марко Рубіо після зустрічі з союзниками в Парижі заявив, що США можуть припинити своє посередництво у встановленні миру в Україні вже за кілька днів, якщо не побачать чітких ознак можливості досягти мирної угоди. Трамп того ж дня підтвердив його слова.

 

Очікувалося, що Вашингтон запропонує визнати незаконно анексований Крим частиною рф та заморозити лінію фронту в межах мирної угоди вже 23 квітня, про що писало The Washington Post.

 

Зеленський наголошував, що Україна не отримувала офіційних пропозицій щодо обміну чи відмови від територій, а Київ юридично не визнає російську анексію Криму.

 

Трамп розкритикував Зеленського за його слова про те, що Україна юридично не визнає Крим російським. Американський президент переконаний, що ця заява «дуже шкодить мирним переговорам із Росією», а Крим «було втрачено ще за президентства Барака Обами».

 

Як повідомляла УМ, у Лондоні зустрічалися делегації України та представників країн-учасниць коаліції охочих.