Одразу п’ять антарктичних фото українських полярників та полярниці перемогли в Конкурсі наукових зображень 2024 для Вікіпедії – таку кількість відзнак вони здобули вперше за історію проєкту.
Як інформує УМ, про це повідомив Національний антарктичний науковий центр у Фейсбуці.
Першу сходинку в категорії «Люди в науці» посіли одночасно два знімки геофізика 29-ї УАЕ Олександра Богомаза. На них — біолог цієї ж експедиції Сергій Єрмоленко відбирає проби води з прісних озер на островах неподалік «Вернадського».
Інша світлина Олександра отримала п'яте місце в категорії «Живі організми».
На цьому фото вчений зафіксував момент дефекації субантарктичного пінгвіна (дженту). Гуано цих пінгвінів має суттєвий вплив на наземні екосистеми Антарктики: воно може як сприяти росту місцевої флори, так і пригнічувати його», - сказано, зокоема, в повідомлені полярників.

У цій же категорії четверта сходинка дісталася роботі полярного біолога Андрія Утєвського. На ній зображена антарктична морська зірка Лабідіастер кільчастий — активний хижак, що полює на всіх доступних бентосних безхребетних і навіть на своїх родичів. Знімок зроблений в акваторії станції «Академік Вернадський» на глибині близько 40 метрів.

Ще одне антарктичне фото опинилося на другому місці «Загальної категорії». Це — веселка, яка з’явилася на тлі снігопаду в Антарктиці, авторства геофізикині 29-ї УАЕ Анни Соіної. Вченій вдалося зазнімкувати унікальне явище, коли у повітрі одночасно присутні краплі рідкої води (для утворення веселки) та кристалики льоду (що формують сніг).
«Пишаємося, що українські полярники та полярниці не лише проводять дослідження світового рівня, а й уміють чудово ловити неповторні миті.
Нагадуємо, що раніше в цьому конкурсі перемагали фото наших полярників Євгена Прокопчука, Юрія Шепети та полярниці Вікторії Іванець», - додали в науковому центрі.

Міжнародний Конкурс наукових зображень проходить в Україні щороку. Його мета — популяризувати науку та зібрати світлини для ілюстрування статей у Вікіпедії.
2024 року українська частина конкурсу тривала з листопада до грудня й проводилася громадською організацією «Вікімедіа Україна». До події долучилися 72 учасники та учасниці, які завантажили 470 зображень.

Роботи змагалися у п’яти номінаціях: «Мікроскопія», «Живі організми», «Люди в науці» та «Нефотографічні зображення» та «Загальна категорія». Окремо провели спеціальну номінацію «Наслідки війни».
Як повідомляла УМ, українські дослідники Антарктики видали масштабну україномовну енциклопедію.