Виставку «Славу примножувати справами. Гетьман Кирило Розумовський» відкрили у Києві у день народження діяча, який гетьманував за надзвичайно складних суспільно-політичних обставин та постійного втручання російської імперії в державну діяльність Гетьманщини та, незважаючи на такі перешкоди, намагався зробити все можливе для збереження державності, а також її реформування та зміцнення. Експозиція представлена у Будинку митрополита Національного заповідника «Софія Київська».
Проєкт створили спільно три національні заповідники: «Софія Київська», «Гетьманська столиця» (Батурин) та «Чернігів стародавній». У залах розміщено 37 унікальних експонатів.
На відкриття завітав представник родини Розумовських із Швейцарії Грегорі Фабре (Gregoire Fabre), за благодійної підтримки якого реалізовано цей проєкт. Він приїхав вперше в Україну, засвідчуючи нашій країні підтримку у період повномасштабної російсько-української війни.

Представник родини Розумовських Грегорі Фабре.
«Славу примножувати справами» – це родинний девіз Кирила Розумовського. Виставку у Національному заповіднику «Софія Київська» відкрили з нагоди 275-ї річниці з дня його обрання гетьманом.
«Урочистості відбувалися 22 лютого 1750 року у Глухові, – коментує Юлія Фурсова, завідувач відділу НІКЗ «Гетьманська столиця». – Попри формальний церемоніал, елекція мала важливе значення для жителів Гетьманщини, адже це знаменувало не лише повернення посади гетьмана, а й подальше відродження та посилення державних інституцій. Варто зауважити, що сам гетьман Кирило Розумовський не був особисто присутній на обранні».
За своє 14-ти річне гетьманування Розумовський докладав максимальних зусиль для становлення української державності – йому вдалося здійснити перетворення в системі судочинства, військової справи, освітньої галузі та медицини, підкреслює Юлія Фурсова. І резюмує: «Своїми політичними поглядами і діями гетьман Розумовський доводив, що Гетьманщина має відбутися як самостійна незалежна держава».
Генеральна директорка Національного заповідника «Софія Київська» Неля Куковальська зауважила, що виставка відбувається у пам’ятці архітектури, яка теж відноситься до періоду Розумовських, – у Митрополичому палаці, який був відроджений із небуття, із руїни. І можливо, Кирило Розумовський бував у цій будівлі. Ці здогадки потребують наукового дослідження.
«Сьогодні українська історія говорить про те, що це визначна дійова особа історії української державності, її становлення, відродження Гетьманщини, і вона заслуговує на величезну нашу повагу», – сказала про Кирила Розумовського Неля Куковальська, згадавши про перекручування і викривлення фактів російською та радянською історіографією.
Ярослав Файзулін, директор Центрального державного історичного архіву України у м. Київ, на відкритті виставки «Славу примножувати справами. Гетьман Кирило Розумовський» констатував, що діяльність достойника достатньо представлена в архівних документах: збережені похідна і домова канцелярія, відомості про маєтності Кирила Розумовського тощо. Минулого року повністю оцифровано документи Генеральної військової канцелярії (фонд 51) – це десятки тисяч копій, які є у вільному доступі (https://cdiak.archives.gov.ua/daparat.php).
Особливу цінність має представлений на виставці Універсал Гетьмана від 9 жовтня 1763 року з його власноручним підписом та печаткою Війська Запорозького. Цей документ із родинної колекції в 2018-му Національному заповіднику «Гетьманська столиця» передав нащадок Кирила Розумовського – Грегор Розумовський, який мешкає у Відні.

Універсал 1763 року з підписом Кирила Розумовського.
Уперше на виставці експонується портрет гетьмана Кирила Розумовського, створений минулого року на замовлення «Гетьманської столиці» відомою українською художницею Наталією Павлусенко. На портреті бачимо державника у віці 34–35 років – у період його активної реформаторської діяльності 1762–1763-х.
Кирило Розумовський (18.03.1728 – 21.01.1803) зображений під час перебування в Батурині, якому він повернув офіційний статус резиденції в перший рік свого гетьманування (після того, як російське військо за наказом Петра І вщент зруйнувало його у 1708 році). На картині є Собор Різдва Богородиці в Козельці, який був збудований у стилі українського бароко у 1752 – 1763 роках і в якому покоїться прах матері Кирила Розумовського – Наталії Розумовської.
На виставці представлено залу з іконами XVIII століття з Собору Різдва Богородиці в Козельці, які є частиною колекції Національного заповідника «Чернігів стародавній». А перед зображеннями святих з усіх сторін можна роздивитися у зменшеному вигляді єдиний на сьогодні збережений гетьманський Палац Розумовського в Батурині.

Реконструкція Гетьманської булави.
На відкритті виставки також виступили генеральна директорка Національного заповідника «Чернігів стародавній» Наталія Реброва та журналіст Акім Галімов, який ініціював збереження унікальної садиби XVIII століття «Покорщина» на батьківщині гетьмана. Модератором була генеральна директорка НІКЗ «Гетьманська столиця» Тетяна Кербут.
Першими побачили виставковий проєкт запрошені гості: Юрій Cавчук, Євген Сур, Олег Шамшур, Олександр Філоненко, Андрій Мельник, Георгій Коваленко, Ольга Ковалевська та БФ Надії Вовк «Берегиня», й «Україна молода».
Виставка «Славу примножувати справами. Гетьман Кирило Розумовський» у Національному заповіднику «Софія Київська» триватиме до 30 серпня 2025 року.