Не рятуй без потреби: як співіснувати з лебедями, не шкодячи їм
Щороку в багатьох містах України з настанням холодів небайдужі громадяни починають бити на сполох: «Рятуйте, лебеді замерзають!». >>
Смертність бджіл в Україні у 2024 р. становила 20-25%,
Смертність бджіл в Україні 2024 року на контрольованій території становила 20-25%, це значно вище за показники до повномасштабної війни та пояснюється несприятливими погодними умовами навесні та влітку, які призвели до скорочення площ медоносних рослин.
Як інформує УМ, про це розповів директор Національного наукового центру "Інститут бджільництва ім. П.І. Прокоповича" Володимир Постоєнко.
За словами Постоєнка, втрати галузі через війну сягають 30%.
Постоєнко звернув увагу, що галузь бджільництва України, як і низка інших, не має достовірної статистики, оскільки лише 5% бджолярів ведуть промислове виробництво, а решта 95% представлені домогосподарствами. Вони, своєю чергою, уникають сплати податків і, відповідно, звітність щодо їхньої діяльності є приблизною.
"До війни, за неофіційною статистикою, в Україні налічувалося 3-3,5 млн бджолосімей. Крім того, неофіційна статистика говорить, що ті пасіки, які були до війни на нинішній окупованій території, становлять близько 30% загальної кількості пасік України до війни", – сказав він.
Проєкт-менеджерка Продовольчої і сільськогосподарської організації ООН (ФАО) Ганна Буркауточнила, що в Україні в 2023 році кількість бджолосімей становила 2,4 млн, що на 10,5% менше порівняно з 2022 роком. За словами Бурки, темпи скорочення бджолосімей у промислових підприємствах були вищими – 13,6%, а в домогосподарствах – на 10,5%.
Міністерство аграрної політики та продовольства підтвердило інформацію експертів і додало, що до повномасштабної війни в Україні, станом на 1 січня 2022 року, чисельність бджолосімей у країні становила 2,69 млн.
За два роки повномасштабної війни в Україні (у 2022-2023 роках, – ред.) чисельність бджолосімей скоротилася на 13,8% і становила 2,31 млн.
Мінагрополітики послалося на оцінку експертів Київської школи економіки (KSE), згідно з якою, станом на 31 грудня 2023 року збитки через скорочення бджолосімей в Україні оцінюють у $31,9 млн, без урахування збитків від зниження виробництва продукції бджільництва.
"Дуже складним для бджолярів був 2024 рік через різку зміну клімату. [...] Це призвело до високої смертності бджіл, які в різних регіонах становили 15-20%, а інколи й 23-27%. У середньому по країні ця цифра була на рівні 20-25%", – розповів Постоєнко
За його інформацією, такого високого рівня смертності бджолосімей в Україні до війни не спостерігалося.
Він додав, що в низці держав у різні роки смертність бджолосімей сягала 80-90%, цим і зумовлена занепокоєність суспільства проблемою смертності бджіл.
Додамо, що Україна за 2023 рік експортувала 55,4 тис. тонн меду на суму $121,4 млн, зокрема до країн Європейського Союзу – 45,8 тис. тонн (93,6% до загального експорту) на суму $94,9 млн.
Наприкінці серпня 2024 року Євросоюз відновив дію мит на український мед, оскільки обсяги його імпорту українського меду до ЄС перевищили ліміт, передбачений рішення про продовження торговельних пільг для Києва.
На початку грудня Міністерство аграрної політики України оновило вимоги до меду. Зміни стосувалися як термінології, так і посилення вимог до складу продукту.
Як повідомляла УМ, Прекрасні трудівниці: як на Полтавщині приручили диких бджіл та як війна вплинула на популяцію.
Щороку в багатьох містах України з настанням холодів небайдужі громадяни починають бити на сполох: «Рятуйте, лебеді замерзають!». >>
Через приниження з боку керівництва колишній військовий та журналіст Євген Шибалов звільнився з Міністерства у справах ветеранів. >>
За однією з кремлівських програм, відомою як "Культурна карта 4+85", росія планує вивезти 5 тисяч дітей із тимчасово окупованої Луганщини. >>
Радником міністра оборони Рустема Умєрова на громадських засадах став ексміністр інфраструктури Олександр Кубраков. >>
Словник сучасної української мови та сленгу “Мислово” обрав слово “бусифікація” словом 2024 року. Неологізм, який позначає примусову мобілізацію за прискореною процедурою, перебував в центрі суспільної уваги року, що минув. >>
Власний онлайн-кінотеатр запускає Національний центр Олександра Довженка, що є найбільшим архівом українського художнього кіно. На ньому можна буде переглянути українські фільми різних епох легально. >>