Російське втручання у вибори в Румунії: агресивні плани Кремля виходять далеко за межі України - заява МЗС

16:28, 07.12.2024
Російське втручання у вибори в Румунії: агресивні плани Кремля виходять далеко за межі України - заява МЗС

Втручання росії у внутрішні справи Румунії - це черговий епізод ширшої гібридної агресії Росії проти Європи та решти вільного світу.

Міністерство закордонних справ України висловлює солідарність із Румунією на тлі безпрецедентної гібридної атаки Росії проти румунської демократії, про яку свідчать розсекречені цього тижня румунською владою дані.

 

Як інформує УМ, про це йдеться в коментарі МЗС України щодо російського втручання у вибори в Румунії опублікованому на сайті МЗС України.

 

Так, у МЗС заявили, що зухвале втручання Росії у внутрішні справи Румунії є спробою позбавити румунський народ конституційного права на вільне волевиявлення.

 

"Це черговий епізод ширшої гібридної агресії Росії проти Європи та решти вільного світу, яка вже виявлялася останнім часом в активних російських зусиллях з розхитування ситуації в Грузії, Молдові та низці інших країн.

 

Втручання Росії у внутрішні справи Румунії підтверджує попередні заяви МЗС України про те, що агресивні плани Кремля виходять далеко за межі України та поширюються зокрема на країни ЄС і НАТО. Відповідь на такі російські загрози має бути спільною та рішучою, зокрема максимальна підтримка України в протидії російській агресії заради збереження стабільності в Європі та світі", - наголошується в коментарі.

 

Крім того, йдеться в коментарі МЗС, Румунія є важливим сусідом та надійним партнером України, що твердо підтримує боротьбу України проти російської агресії та надає вагому підтримку.

 

"Наша солідарність з румунським народом залишається непохитною. Щиро сподіваємося, що в ході подальшого електорального процесу громадяни Румунії матимуть змогу реалізувати своє виборче право без іноземних втручань", - додали в МЗС. Джерело: https://censor.net/ua/n3523938

 

Нагадаємо, що 24 листопада в Румунії провели перший тур президентських виборів. На посаду балотувалося 13 кандидатів. Опитування перед голосуванням демонстрували: лідерами перегонів були чинний прем'єр-міністр Румунії, голова Соціал-демократичної партії (PSD) Марчел Чолаку, лідер націоналістичної партії "Альянс за об'єднання румунів" (AUR) Джордже Сіміон та голова партії "Союз порятунку Румунії" Єлена Ласконі.

 

У підсумку у другий тур вийшли Ласконі (19,17%) й Кевін Джорджеску (22,95%), який демонструє проросійські погляди. Він стверджував, що війною Росії проти України нібито "маніпулюють американські військові компанії", називав нелегітимного президента РФ Володимира Путіна "людиною, яка любить свою країну", і повторював його пропагандистські заяви (наприклад, що протиракетний об'єкт США в Румунії є "частиною політики конфронтації").

 

Другий тур планували провести 8 грудня.

 

4 грудня Вища рада оборони Румунії розсекретила п'ять документів, які демонструють, як Джорджеску за дуже короткий проміжок часу набрав і виграв перший тур президентських виборів, повідомивши про нульові витрати.

 

5 грудня Генеральна прокуратура Румунії розпочала розслідування, оскільки оприлюднена інформація свідчить про ймовірні порушення виборчого законодавства.

 

6 грудня Конституційний суд Румунії анулював результати першого туру президентських виборів. Згідно з оприлюдненими документами, Румунія стала об'єктом "агресивних гібридних дій Росії". 25 тис. акаунтів TikTok могли використати для підвищення популярності Джорджеску, імовірно, за допомогою використання ботоферм у виборчій кампанії, ідеться в публікації.

 

Румунські спецслужби припускають, що на цю операцію витратили значні суми грошей, а її масштаб і географічне розташування вказують на те, що операцію проводив державний оператор.

 

Як повідомляла УМ, Румунія надала Україні ЗРК Patriot.