100-літня свідок Голодомору Надія Северин, дипломати, священники й мільйони інших людей вшанували замучених геноцидом українців

27.11.2024
100-літня свідок Голодомору Надія Северин, дипломати, священники й мільйони інших людей вшанували замучених геноцидом українців

Вшанування у соборі Святого Патріка в Нью-Йорку.

У десятках країн у четверту суботу листопада вшановували безневинних жертв голодоморів в Україні, які влаштовувала радянсько-московська влада на криваво приєднаних українських територіях за спротив. Свічки пам’яті запалювали, щоб пом’янути мільйони загиблих: у 1921—1923, 1932—1933 та 1946—1947 роках.
 
Пам’ять жертв Голодомору-геноциду 1932—1933 років в Україні велелюдно вшанували у соборі Святого Патріка в Нью-Йорку (уже 37-й раз). Спільну екуменічну молитву звершували владики Української греко-католицької церкви та Української православної церкви США за участі хору «Думка», численної української громади, молоді й дітей, українських захисників, які проходять реабілітацію в США, дипломатів та офіційних представників США, повідомляє Постійне представництво України при ООН. 
 
Була присутня пані Надія Северин, яка пережила Голодомор. Влітку цього року свідок геноциду українців, який вчиняла москва на чолі з диктатором сталіним, дійшла до свого життєвого 100-літнього ювілею. 
 
«91 рік тому на найродючішій землі мільйони людей померли від голоду. Сьогодні ми молитовно поминаємо цей геноцид, Голодомор, у час, коли проти України та її народу йде геноцидна війна. Ми вшановуємо жертв Голодомору та тих, хто страждає від сучасної агресії», — сказав митрополит Борис Ґудзяк, архієпископ Філадельфійський. 
 
Президент Українського конгресового комітету Америки Майкл Савків наголосив на важливості пам’яті про Голодомор, яка об’єднує українців усього світу. «Путін хоче бачити Україну на колінах, але замість цього ми об’єднуємо світ для боротьби з голодом та несправедливістю. Це яскравий приклад того, як Росія знову зазнає поразки у своїх спробах зламати Україну», — акцентував постійний представник України при ООН Сергій Кислиця. 
 
Сергій Кислиця і свідок Голодомору Надія Северин.
Фото з fb-сторінки Постійне представництво України при ООН/Perm Mission of Ukraine to the UN.
 
Тим часом у Києві вшановували пам’ять жертв голодоморів, зокрема, концертом у Національній філармонії України, який відвідали представники багатьох амбасад. Головним — як меса — звучала багатоголоса «Панахида за померлими з голоду» композитора Євгена Станковича.
 
Рефреном звучали «голосом Майдану» — Євгена Нищука — роки винищення українців голодоморами: 1922, 1932, 1933, 1946... Анастасія Флорескул тужливо й ніжно співом від образу дитини зверталася до матері. Басову партію виконав Сергій Магера. Музикою передано крики відчаю і моління про порятунок, ненависть до катів та жалоба за втраченими мільйонами життів. Виконавці концерту: Національний ансамбль солістів «Київська камерата» під керівництвом скрипальки-солістки Богдани Півненко, Симфонічний оркестр НФУ, хор «ДУМКА». Створила музичне полотно вечора пам’яті канадсько-американська диригентка з українським корінням Кері-Лінн Вілсон. 
 
Британка Самара Пірс у Києві представила з українською командою документальний фільм «Сімейний альбом», який оповідає про фотографії, що зроблені у 1933 році в Харкові й околицях її прадідом — австрійським інженером-хіміком Александром Вінербергером. Йому вдалося дипломатичною поштою вивезти зображення за кордон. А Самара документує геноцидні дії москви в російсько-українській війні: у 2023 році поїхала на Харківщину, яка потерпає від бойових дій ворога. 
 
Нині, за період повномасштабного спротиву, фотограф Самара Пірс уже втретє в Україні. «Сімейний альбом» режисерки Марини Ткачук показують у прокаті 80 кінотеатрів. Світова прем’єра фільму, який доступний п’ятьма іноземними мовами, відбулася у жовтні на Варшавському міжнародному кінофестивалі класу «А». Уже заплановано покази в десяти країнах.
Правда перемагає. За кожне змарноване життя українців має врешті-решт відповісти країна-вбивця.