Вʼєтнам екстрадував до Білорусі ексбійця полку Калиновського
Раніше затриманого Василя Веремейчика — колишнього бійця полку Кастуся Калиновського, який воював на боці України – Вʼєтнам видав Білорусі. >>
Як вважають правозахисники - самопроголошений лідер Білорусі Лукашенко причетний до депортації українських дітей,
Із другої половини 2021 року до червня 2024 року Білорусь вивезла щонайменше 2219 українських дітей з тимчасово окупованих Росією територій – цей злочин виявили правозахисники.
Це відбувається за сприяння самопроголошеного президента Білорусі Олександра Лукашенка.
Як інформує УМ, про це, йдеться у дослідженні Центру прав людини ZMINA, Регіонального центру прав людини, правозахисної організації "Вясна" та BelPol.
Хоч білоруські та російські чиновники розповідали, що вивозять дітей лише на оздоровлення, найбільше дітей примусово перемістили саме під час навчального року.
На думку дослідників, це свідчить про використання шкільної системи для індоктринації, "перевиховання" та мілітаризації українських дітей.
Після виборів у Білорусі 2020 року самопроголошений президент Олександр Лукашенко підписав указ про "оздоровлення групи дітей з Донецької області" в дитячому навчально-оздоровчому центрі "Зубраня".
Саме з середини вересня 2021 року до початку жовтня до Білорусі перемістили 150 українських дітей, більшість з яких були вихованцями дитбудинків з окупованого Донецька.
У червні 2022-го 30 дітей перемістили до санаторію "Волма", а у вересні цього ж року 650 дітей вивезли до табору "Дубрава". Вже у вересні 2023 року 44 дитини відвідували місцеві школи у Білорусі.
Щонайменше 2219 українських дітей були вивезені до Білорусі в період з другої половини 2021 року до червня 2024 року. Але це лише та кількість, щодо вивезення якої дослідники мають переконливі докази. Насправді таких дітей може бути більше, оскільки незаконні переміщення тривають.
"Це свідчить про масове та систематичне переміщення, організоване білоруським і російським режимами", – йдеться у дослідженні.
Як встановили дослідники, білоруський режим відтворює заходи, які російська влада здійснює у Росії й на окупованих територіях України для індоктринації та мілітаризації українських дітей.
"Білоруська влада публічно виправдовує переміщення українських дітей до Білорусі "реабілітацією" та "відпочинком", дослівно повторюючи російське обґрунтування переміщення та депортації дітей", – йдеться у дослідженні.
Крім цього, експерти зазначають, що як і в Росії, в межах цієї кампанії дітей не лише розміщують в таборах чи санаторіях, а й зараховують їх до місцевих шкіл.
Для дітей готують "культурну програму", яка відтворює кремлівські наративи, спрямовані на русифікацію дітей та стирання їхньої української ідентичності.
Автори звіту встановили, що щонайменше дві групи українських дітей, які перебували в Новополоцьку в грудні 2022-го й у вересні 2023 року, відвідували заняття в місцевих білоруських школах, де проводять навчання російською мовою.
Фахівці виявили у програмі просування наративів "русского мира" про характер і перебіг Другої світової війни, а також розпалювання ненависті до інших народів, зокрема до українців.
Також у відкритих джерелах дослідники знайшли свідчення, що білоруська держава ідентифікує українських дітей у Білорусі як "росіян" і визнає нав’язане їм російське громадянство.
Білоруські державні ЗМІ називають їх "молодими й новими громадянами Росії". Така практика, на думку експертів, позбавляє українських дітей їхньої ідентичності й національності.
Фахівці знайшли докази залучення українських дітей до воєнізованих молодіжних організацій і пропаганду служби в збройних силах Росії.
"Переважно мілітаризація дітей у Білорусі відбувається під час екскурсій та зустрічей з правоохоронними органами, військовими або воєнізованими молодіжними організаціями РБ", – кажуть правозахисники.
Наприклад, культурна програма для дітей з Донецька й Маріуполя, які перебували в санаторії "Волма" в Білорусі в червні 2022 року, передбачала відвідування військової частини 3214 міністерства внутрішніх справ Білорусі та Хатинського меморіального комплексу.
"Під час візиту військові організували для дітей екскурсію частиною та концерт на плацу, а кадети військової академії продемонстрували елементи рукопашного бою. На фотографіях з цього заходу діти тримають зброю, а один хлопчик у групі вдягнений у футболку з латинською літерою "Z", – зазначають дослідники.
Вони також встановили, що примусова участь у мілітаризованій пропаганді, яку білоруська влада впроваджує за російським зразком, охоплює також дітей на окупованих територіях України.
Дослідники з’ясували, що окупаційна влада записує відео, наприклад, як діти з Горлівки "дякують" білоруському МВС. На відео діти імітують військові жести та наспівують рядки з пропагандистської пісні.
Серед груп українських дітей у Білорусі були й ті, яких російська влада вже намагалася мілітаризувати.
"З вересня до жовтня 2022 року в таборі "Дубрава" перебувала п’ятнадцятирічна Софія Зельковська з Донецької області, яка стала учасницею російського національного молодіжного військового руху. У 2023 році вона побувала в таборі "Факел" під Смоленськом у Росії", – йдеться у звіті.
Як повідомляла УМ, в Білорусі українських дітей в таборах «відпочинку» «перевиховують».
Раніше затриманого Василя Веремейчика — колишнього бійця полку Кастуся Калиновського, який воював на боці України – Вʼєтнам видав Білорусі. >>
Про 20 млн євро на підтримку освітньої реформи в Україні, а також 500 тисяч євро на реформи шкільного харчування, оголосив Міністр зовнішньої торгівлі та розвитку Фінляндії Вілле Тавіо. >>
Для учнів загальноосвітніх закладів в Україні стартував новий урок, який спрямований на знайомство учнів з основами волонтерства. За минулий навчальний рік понад 120 тисяч школярів відвідали такі уроки. >>
Із-під завалів житлового будинку, у який росіяни влучили ракетою 11 листопада,дістали тіла трьох дітей. Таким чином кількість загиблих внаслідок цього удару зросла до 4. >>
Учні та батьки ліцею №59 міста Києва відгукнулися на заклик бійців ЗСУ і провели благодійну ярмарку, щоб підтримати наших захисників на фронті. >>
Зранку 11 листопада російські варвари атакували Кривий Ріг Дніпропетровської області. >>