Україна відзначає День гідності та свободи – звернення Зеленського

10:21, 21.11.2023
Україна відзначає День гідності та свободи – звернення Зеленського

День гідності та свободи став своєрідним наступником свята Дня свободи. (Фото: Софія Розуменко)

День гідності та свободи в Україні відзначається 21 листопада. Президент України Володимир Зеленський виступив із зверненням з нагоди Дня гідності та свободи.

 

Як інформує УМ, про це 21 листопада повідомили на сайті глави держави.

 

Його встановлено указом Президента від 13 листопада 2014 року на честь початку цього дня двох знаменних подій у новітній українській історії :

 

День гідності та свободи став своєрідним наступником свята Дня свободи, що відзначався на честь Помаранчевої революції з 2005 по 2011 роки 22 листопада, але був скасований.

 

Саме 21 листопада 2013 року відбулися перші протестні акції української громадськості у відповідь на рішення тодішньої влади щодо припинення курсу на євроінтеграцію та скасування процесу підготовки до підписання Угоди про асоціацію між Україною та Європейським Союзом.

 

Однак на відміну від подій Помаранчевої революції, цього разу обстоювання гідності та свободи коштувало багатьох життів українських патріотів: 106 людей були вбиті і понад 2 тис. поранені. А навесні 2014 року розпочалася збройна агресія Росії, яка супроводжувалася окупацією Криму та окремих територій Донецької та Луганської областей.

 

Вже другий рік поспіль День гідності та свободи відзначається на тлі повномасштабного вторгнення РФ, яке розпочалося 24 лютого 2022 року. Україна знову бореться за свою свободу та незалежність, захищаючись від агресора.

 

Глава держави Володимир Зеленський виступив із зверненням з нагоди Дня гідності та свободи.

 

"Дорогий український народе! Європейський народе! Ми відзначаємо сьогодні День Гідності та Свободи. Державне свято, встановлене на честь початку двох революцій – 2004-го та Революції Гідності 10 років тому.

 

10 років тому ми розпочали нову сторінку боротьби. 10 років тому українці провели свій перший контрнаступ. Проти беззаконня, спроби позбавити нас європейського майбутнього. Проти нашої неволі. 10 років тому люди об'єдналися не лише проти чогось, а й передусім за себе. Кожен за кожного. Всі ті, хто після силового свавілля відчув: це б'ють і мене, це боляче й мені, це удари по справедливості й правді, свободі, по нашому спільному завтра", – зазначив Зеленський.

 

Президент зазначив, що сьогодні твориться новий виток нашої історії. І сьогодні саме від нашого покоління залежить, який напрямок вона отримає. Що напишуть про нас у підручниках історії. Що скажуть про нас нащадки.

 

"Ми сильні. Маємо бути сильними. Бо тільки в сильних вірять, тільки сильні творять майбутнє. Тільки сильні можуть бути єдиними. Єдиними, аби стати вільними. Вільними, аби бути гідними. Заради нових часів. Коли центральні площі наших міст отримають нові й назавжди незмінні назви. На честь героїв. На честь визволителів. Маріуполя, Бердянська, Мелітополя. На честь звільнення Донбасу, Криму. На честь возз'єднання України у своїх кордонах. Коли в книгах з історії через роки й століття про період незалежності з 1991 року писатимуть як про безперервний.

 

Через роки й століття. Коли у школах, слухаючи про Україну як невід'ємну частину Європи, усі наступні покоління питатимуть: хіба могло бути інакше? Коли в нашому календарі поруч із Днями Незалежності, Державності, Соборності, Гідності та Свободи з'явиться День Перемоги. Перемоги України. Гідних і вільних людей. З великої літери.

 

З Днем Гідності та Свободи, великий народе! З великої літери. Сильний народе сильної країни!"- наголосив глава держави.

 

Нагадаємо, що в Києві 21 листопада відбудеться низка заходів з нагоди Дня гідності і свободи. Зокрема, програма передбачає покладання квітів, вшанування пам'яті загиблих, молитву за Україну та борців за її незалежність. Частиною програми заходів стане і проєкт "Територія Гідності у доповненій реальності: музеєфікація пам'яток Майдану", за допомогою якого всі охочі зможуть побачити 10 найвідоміших об'єктів Революції Гідності у доповненій реальності – це барикади, елементи наметового містечка, конструкція "Йолки" тощо.

 

Крім того, 21-26 листопада з 11:00 до 19:00 триватиме "Майдан-форум" у Національному центрі "Український дім". Упродовж 6 днів там діятимуть: виставка "Майдан: народження мрії. Перший бій", відкритий інтерактивний майданчик, локація з відеохронікою Майдану, кінозала, дискусійний майданчик.

 

Також у рамках форуму 21 листопада о 18:30 відбудеться показ фільму "Євромайдан SOS". 23 листопада об 18:00 – показ фільму "Крим SOS".

 

Євромайдан, що почався рівно 10 років тому, став великим поштовхом для активної частини українського суспільства. Під час протестних акцій виникло чимало громадських ініціатив, багато з яких дуже важливі й потрібні до сьогодні. "Рубрика" розповідає про три з них: правозахисну, освітню та кінематографічну. Читайте докладніше в статті "10 років розвитку громадянськості: як нині працюють ініціативи, народжені на Майдані Гідності".

 

Варто зауважити, що у книжці  Валентини Розуменко «Майдан. Хто, якщо не я?» вміщено понад 60 інтерв’ю безпосередніх учасників Майдану. Це видання є по суті дослідженням українського феномену становлення нової нації.

 

Як повідомляла УМ, День Гідності та Свободи: Євросоюз і США вітають українців.