ЗАЕС наразі не загрожує ядерній безпеці – МАГАТЕ

15:58, 10.08.2022
ЗАЕС наразі не загрожує ядерній безпеці – МАГАТЕ

МАГАТЕ не змогли відвідати окупований росією об’єкт на півдні України від початку війни.

Наразі безпосередньої загрози ядерній безпеці на Запорізької АЕС немає, але потрібне якнайшвидше прибуття на неї експертної місії агентства, заявили в МАГАТЕ.

 

Як інформує УМ, відповідна заява опублікована на сайті Міжнародного агентства з атомної енергії.

 

"Як заявив гендиректор Гроссі, на основі наданої Україною інформації, експерти МАГАТЕ дійшло до висновку про відсутність безпосередньої загрози ядерній безпеці внаслідок суботнього інциденту", - йдеться у повідомленні.

 

Водночас, було вказано на те, що обстріли у п’ятницю та суботу Запорізької АЕС "порушили практично всі сім незамінних компонентів ядерної безпеки, які генеральний директор окреслив на початку конфлікту, включно з тими, що стосуються фізичної цілісності атомної електростанції, функціонування систем безпеки та захисту, штатних та зовнішніх джерел живлення".

 

Генеральний директор МАГАТЕ Рафаель Маріано Гроссі підтвердив свою серйозну стурбованість ситуацією на ЗАЕС та заявив, що "будь-які військові дії, які ставлять під загрозу ядерну безпеку, повинні бути припинені".

 

Він також укотре наголосив на необхідності якнайшвидшого прибуття на станцію експертної місії МАГАТЕ, щоб допомогти стабілізувати ситуацію з ядерною безпекою.

 

У МАГАТЕ нагадали, що не змогли відвідати окупований росією об’єкт на півдні України від початку війни понад п’ять місяців тому.

 

Нагадаємо, що російські загарбники обстрілюють Запорізьку АЕС. Ракети влучили, зокрема, поблизу сухого сховища відпрацьованого ядерного палива. Також, за даними Енергоатома, внаслідок обстрілів пошкоджено азотно-кисневу станцію та об'єднаний допоміжний корпус. Залишаються ризики витоку водню та розпилення радіоактивних речовин, також високою є пожежна небезпека. Крім того, пошкоджені три датчики радіаційного моніторингу навколо майданчика ЗАЕС.

 

6 серпня українська розвідка підтвердила, що російська армія замінувала енергоблоки Запорізької АЕС.

 

Єврокомісар Кадрі Сімсон засудила обстріл Запорізької АЕС і заявила, що «російські військові мають без зволікання залишити майданчик, щоб український оператор міг безпечно експлуатувати станцію як невід'ємну частину енергосистеми України».

 

Президент Енергоатома Петро Котін повідомив, що персонал росатома передав на Запорізьку АЕС спеціальну програму з перепідключення її на Крим. Передумовою є важке пошкодження ліній зв’язку ЗАЕС з енергосистемою України.

 

ЗАЕС захоплена військами рф 4 березня. На території станції перебувають 500 російських військових.

 

Як повідомляла УМ, Ух\раїна вимагає від ООН та МАГАТЕ направити безпекову місію на ЗАЕС.