Правозахисник Бенджамін Ференц: «Володимир Путін має бути за гратами»

19:31, 23.03.2022
Правозахисник Бенджамін Ференц: «Володимир Путін має бути за гратами»

Прокурор Нюрнберзького процесу Бенджамін Ференц. (Фото: Daily Mirror)

Бенджамін Ференц - прокурор Нюрнберзького процесу, хто живе нині, а свого часу був серед тих правників, хто засуджував нацистів за військові злочини під час Другої світової війни. В ексклюзивному інтерв'ю щоденному британскому таблоїду Daily Mirror правозахисник заявив, що Володимир Путін має бути за ґратами.

 

Видання цитує сповнені гніву слова Бенджаміна Ференца: «Я був просто спустошений... Злочини, які зараз чинить Росія проти України, є ганьбою для людського суспільства, винні повинні відповідати за агресію, злочини проти людства та звичайні вбивства. Як тільки почнуть судити злочинців,ми будемо щасливими... Все, що нам потрібно, — це рішучість зробити це, адже вони не живуть на Місяці!».

 

Таку емоційну і справедливу оцінку діям новітнього фашиста Путіна Бенджамін Ференц дав 5 березня 2002 року. Трагічні події в Україні, інформація про бомбардування меморіалу «Бабин Яр» і смерть п’яти людей, які в той момент покладали квіти, повернули досвідченого юриста в минуле і змусили трагічно усвідомити, що він прожив достатньо довго, щоб побачити загрозу повторення історії, незважаючи на все, що Нюрнберг відстоював і домагався.

 

Цьому юристу та правозахиснику, який присвятив своє життя боротьбі за права людини та досягненню миру у всьому світі, взявши на себе місію зі встановлення глобального верховенства права, 11 березня 2022 року виповнилосьвже 102 роки.

 

Сім'я Ференца емігрувала до США з Румунії, коли йому було лише 10 місяців. Він виріс у Нью-Йорку і,закінчившиГарвардську школу права у 1943 році, вступив до армії США. У 1944 році йому було доручено створити відділення з розслідування нацистських військових злочинів і він був відправлений до Європи, де брав участь у визволенні німецьких концтаборів.

 

У своїй книзі 1988 року «Планета» Бенджамін Ференц напише: «Незгладимо врізалися в мою пам’ять сцени, свідком яких я став, звільняючи ці центри смерті та руйнування. Такі табори, як Бухенвальд, Маутхаузен і Дахау, яскраво зафіксувалисьв моїй свідомості. Навіть сьогодні, коли я закриваю очі, я бачу смертельне видіння, що не забудеться ніколи — крематорії сяють вогнем палаючихтіл, купи виснажених трупів, складені, як корд, чекають на спалення... Я зазирнув у пекло».

 

Побачене визначило все його подальше життя та кар'єру. Через кілька тижнів після виходу у відставку він отримав нове призначення – цього разу прокурором на Нюрнберзький процес у справі айнзацгруп у Німеччині. Йому було 27 років і це була його перша справа. Серед його 22 підсудних були командири СС полковник Пауль Блобель і Отто Раш - нацистські кати, відповідальні за загибель майже двох мільйонів людей, які були архітекторами розправи в Бабиному Яру в Києві у вересні 1941 року.

 

 

Бенджамін Ференц також допомагав розробити та реалізувати програми реабілітації для постраждалих від нацистського режиму та відіграв важливу роль у переговорах, які призвели до підписання у 1952 році Угоди про репарації між Західною Німеччиною та Ізраїлем.

 

Залишивши приватну юридичну практику, він повністю віддав себе глобальному процесу розбудови миру- є активним учасником багатьох міжнародних миротворчих та правозахисних організацій, засновником Пейськогоцентруна підтримку миру, автором п’яти книг.

 

Він брав активну участь у створенні Міжнародного кримінального суду(МКС), більш відомогопід назвоюГаазький трибунал, до компетенції якого входить переслідування осіб, відповідальних за військові злочини та інші злочини проти людства. На відміну від інших міжнародних і змішаних кримінальних судів, МКС є установою, що діє постійно в Гаазі. Заснований на основі Римського статуту, прийнятого в 1998 році, він існує з липня 2002року.

 

І хоча Україна не є державою-учасницею Римського статуту Міжнародного кримінального суду, однак юрисдикція суду вже двічі визнавалася щодо подій в Україні: перша декларація – щодо злочинів, скоєних на території України з 21 листопада 2013 року до 22 лютого 2014 року, а друга – щодо злочинів, скоєних в Україні з 20 лютого 2014 року.

 

28 лютого 2022 року прокурор МКС Карім Ахмад Хан оголосив про ініціювання розслідування воєнних злочинів РФ під час вторгнення до України. Він уточнив, що його відомство отримало звернення щодо ситуації в Україні від 39 країн світу, серед яких країни ЄС, а також Австралія, Канада, Великобританія.

 

Прокурор пояснив, що МКС, з часу подання заявки українським урядом у 2015 році, офіційно має повноваження на розслідування порушень міжнародного гуманітарного права, вчинених на території України, включно з тимчасово окупованими територіями. «Нагадую всім сторонам, які вчиняють насильство на українській території, що мій офіс може втілити свою юрисдикцію для розслідування будь-яких актів геноциду, злочинів проти людства та воєнних злочинів, вчинених в Україні», - заявив прокурор.

 

Після визнання 14 листопада 2016 року Міжнародним кримінальним судом ситуації в Криму та Севастополі рівнозначною міжнародному збройному конфлікту між Росією та Україною президент РФ Володимир Путін видав наказ про вихід Російської Федерації з-під юрисдикції суду.

 

Хан зазначив, що продовжить уважно стежити за подіями в Україні, і закликав надсилати інформацію щодо ситуації на пошту: [email protected]

 

І дуже символічним є те, що серед інших страшних фактів російських звірств проти народу України, за цією адресою було направлено й інформацію про вбивство 96-річного Бориса Романченка - в’язня нацистських концтаборів Бухенвальд (1942), Пенемюнде, Дора-Міттельбау та Берген-Бельзен, віце-президента Міжнародного комітету Бухенвальд-Дора.

 

Трагедія сталася 18 березня 2022 року внаслідок російського авіаудару по багатоповерховому житловому будинку в Харкові, про що повідомив в Twitter  меморіальний комплекс Бухенвальд та Дора-Міттельбау з посиланням на його онуку.

 

Російські нелюди, які прийшли до нас  злочинно ніби-то вирішити «українське питання», а насправді ведуть повномасштабну підлу війну проти держави Україна, що уже 30 років як юридично відновила свою незалежність,  - ці рашисти вбивають жертв Голокосту вдруге.

 

Не забудемо, не пробачимо! Віримо, що рашистські злочинці будуть справедливо покарані за злочини проти людяності в Україні, які РФ чинить повномасштабно із 24 лютого 2022 року, а розпочала воєнні дії на українському Донбасі та анексувала український Крим ще 2014 року.

 

Ярослава РІЗНИКОВА, лауреатка літературних премій Івана Франка та Григорія Сковороди