Харківський НДІ астрономії на межі зникнення - директор Кайдаш
Існування Науково-дослідного інституту астрономії Харківського національного університету Каразіна опинилося під загрозою через недофінансування. >>
Американська компанія SpaceX готова вивести на орбіту український супутник «Січ 2-1», розроблений дніпровським КБ «Південне».
Як повідомив голова парламентського Комітету економічного розвитку Дмитро Наталуха, вартість запуску складе один мільйон доларів, що у вісім разів менше, аніж ішлося до початку переговорів.
«Якщо технічні перешкоди будуть подолані і профільне міністерство все зробить вчасно, — зауважив він, — то супутник дійсно запустимо у рік 30-ліття незалежності України. Космос буде або українським, або його не існує».
Розробку «Січ 2-1» конструктори «Південного» розпочали ще у далекому 2013 році. Вивести його на орбіту планували у 2017-му, проте не сталося.
Перспективний проєкт тимчасово закрили, хоча готовність його орбітального модуля вже складала майже 85 відсотків, а наземного — 45.
Вдруге про космічну новинку заговорили на початку минулого року під час виїзного засідання до Дніпра парламентського комітету з економічного розвитку.
Там депутатам повідомили про існування наполовину готового супутника, запуск якого міг би пожвавити розвиток вітчизняних космічних програм.
Для його запуску потрібно було знайти приблизно 8-12 мільйонів доларів. Утім домовленість зi SpaceX про значно нижчу суму наблизила проєкт до повної реалізації.
Наразі лишилося владнати усього кілька технічних проблем: «Адептор у супутнику — горизонтальний, а на ракетоносії Falcon 9 розміщене вертикальне кріплення, — повідомив Дмитро Наталуха. — Якщо не виправити цей нюанс, то навантаження на кріплення зросте у 14 разів. Це означає, що під час зльоту його просто відірве. Зараз над вирішенням цієї проблеми наші конструктори працюють цілодобово».
Спектр використання «Січ 2-1» досить широкий. Власний супутник потрібен українській армії для спостереження за рухом техніки супротивника і збору розвідувальних даних. А також вітчизняним аграріям для актуалізації та наповнення Кадастрової карти країни.
«Сучасні комбайни і трактори обладнані модулем, що підключається до супутникового зв’язку, — каже Дмитро Наталуха. — Техніка завдяки отриманим даним обробляє поле. Наразі наші аграрії за цю інформацію платять різним компаніям, але не українським. Як кажуть фермери, ціна за один гектар за такою програмою може становити 1 долар США. В Україні близько 43 мільйонів гектарів орної землі. От і рахуйте. Ці гроші могла б заробляти держава, якби надавала такі послуги».
Існування Науково-дослідного інституту астрономії Харківського національного університету Каразіна опинилося під загрозою через недофінансування. >>
Апарат "Космос-482", призначений для дослідження Венери, запущений СРСР у 1972 році впав 10 травня в Індійський океан. >>
Змінити своє спортивне громадянство вирішив український гімнаст Пантелей Колодій. >>
Приблизно через мільярд років, попереджають вчені, Земля втратить атмосферний кисень — основну умову для існування складних форм життя. >>
Законопроєкт №0309 "Про ратифікацію Угоди між Урядом України та Урядом Сполучених Штатів Америки про створення Американсько-Українського інвестиційного фонду відбудови", у четвер, 8 травня підтримала Верховна Рада. >>
Україна запропонувала створити 30-кілометрову демілітаризовану зону навколо фронту — українські та російські війська повинні будуть відійти на 15 кілометрів від лінії зіткнення. А контролювати цю зону може «Коаліція охочих». >>