Тиск на «Схеми»: захист звернувся до Верховного суду

15:52, 15.01.2021
Тиск на «Схеми»: захист звернувся до Верховного суду

Апеляційний суд міста Києва 14 грудня відмовив у апеляції водію редакції "Схем" Борису Мазуру на рішення Печерського районного суду. Чоловік хотів оскаржити відмову суду зобов’язати Андрія Портнова видалити з публічного простору його персональні дані.

 

Відтак, захист водія звернувся до Верховного суду, не погоджуючись із рішеннями перших двох інстанцій на його користь.

 

Адвокатка «Схем» та керівниця юридичного напрямку «Інституту розвитку регіональної преси» Оксана Максименюк, яка представляє інтереси Бориса Мазура у цій справі, подала скаргу до Касаційного цивільного суду Верховного суду із вимогою повністю скасувати постанову Київського апеляційного суду та рішення Печерського районного суду за позовом до Андрія Портнова, та ухвалити нове рішення, яким задовольнити позовні вимоги водія «Схем» в повному обсязі – тобто, видалити його персональні дані та скасувати відшкодування витрат на юридичне обслуговування, пише Радіо Свобода.

 

Захист вважає, що суди таким чином створили небезпечну практику, через яку можуть бути поширені персональні дані будь-якої особи, хоча закон забороняє поширення такої інформації.

 

«Право однієї особи не може переважати над правом іншої особи. Держава у цьому випадку – як суд – мала б втрутитися в цю ситуацію і захистити право, розглянувши всі докази», – підкреслила Оксана Максименюк.

 

За оцінкою адвокатки, суд цього не зробив і не дослідив справу належним чином.

 

«Суд у рішенні керувався виключно тими аргументами, які надавав представник Портнова – чому він поширив персональні дані. Ми не ставили питання, чому він це зробив – ми вимагали видалити персональні дані», – зазначила захисниця «Схем».

 

«Ми розраховуємо, що касаційний суд уважно розгляне справу, перевірить всі аргументи сторін та вірно застосує норми закону про захист персональних даних. На нашу думку, рішення Печерського суду було прийнято з порушенням таких норм, тому рішення мають бути скасовані, а персональна інформація видалена», – зазначила адвокатка «Схем».

 

Крім того, захист у касаційній скарзі окремо вказав на те, що вважає розмір компенсації витрат на юридичне обслуговування надмірним. «Покладення на позивача суми витрат на правничу допомогу у розмірі 52,5 тисячі гривень має не функцію компенсації, а функцію «стримування» та «цензури» щодо працівника редакції, яка проводить журналістські розслідування. Така компенсація явно спричиняє «охолоджувальний ефект» на роботу не тільки позивача, але і цілої редакції та загалом журналістів, які готують матеріали суспільного інтересу та стосуються публічних осіб, що самі привертають до себе увагу своїми діями та заявами», – йдеться у скарзі.

 

Попри незгоду з надмірністю цих витрат, аби не допустити арешт майна в рамках примусового виконання судового рішення, ці кошти все ж таки були сплачені Андрію Портнову, повідомила юристка.

 

«Ми вирішили заплатити, оскільки тоді, коли рішення суду набирає сили, воно має бути виконане. Якщо рішення не буде виконане у добровільному порядку, то в цьому випадку може бути застосоване примусове виконання рішення, таке як арешт майна та коштів на рахунках. Сподіваємося, що Верховний суд винесе законне рішення і сума коштів на правову допомогу буде повернута після скасування рішення», – пояснила адвокатка «Схем».

 

Як повідомляла УМ, 1 листопада ексдепутат і чиновник часів президентства Віктора Януковича Андрій Портнов виклав у своєму телеграм-каналі персональні дані водія знімальної групи «Схем» через те, що редакція готує розслідування щодо впливу та зв’язків колишнього посадовця з новою українською владою. Серед опублікованого – захищена законом інформація: повні паспортні дані й домашня адреса водія, номери його авто, а також дані, які свідчать про стеження за його місцем проживання.

 

У відповідь «Схеми» заявили про тиск на журналістів із боку Портнова.

 

Згодом Андрій Портнов пригрозив усій редакції «Схем» публікацією «їхньої особистої та персональної інформації», а також «аналізом приватного життя та ненав’язливим супроводом у темний час доби». Він також не виключив можливого стеження за членами редакції «Схем».

 

Керівництво Радіо Свобода/Радіо Вільна Європа засудило розголошення персональних даних співробітників програми «Схеми», а також тиск і погрози на їхню адресу з боку Андрія Портнова і закликало правоохоронців притягувати до відповідальності за такі дії.

 

Також медіарух «Медіа за усвідомлений вибір» виступив із відкритою заявою щодо погроз Андрія Портнова редакції програми «Схем» і закликав українську владу та правоохоронців притягнути до відповідальності Андрія Портнова і гарантувати безпеку журналістам та співробітникам команди розслідувачів.