Злочин замовчували десятиліттями: Ukraїner руйнує міфи про Голодомор

17:34, 27.11.2020
Злочин замовчували десятиліттями: Ukraїner руйнує міфи про Голодомор

У День пам’яті жертв Голодоморів 28 листопада в Україні традиційно вшанують заморених голодом хвилиною мовчання або молитвою

Щороку на четверту суботу листопада припадає День пам'яті жертв Голодоморів. Голодомор 1932 –1933 років — це геноцид українського народу, вчинений комуністичним тоталітарним режимом через штучний масовий голод, що спричинив загибель мільйонів українців.

 

Як інфрмує УМ, у 2020 році видання Ukraїner та Музей Голодомору втілили спільний проєкт, де зібрали свідчення з різних куточків України, а також розробили серію пояснювальних матеріалів про сутність цього злочину.

 

Цей злочин замовчувався десятиліттями та лише у 2006 році Законом України Голодомор 1932 – 1933 років врешті був визнаний геноцидом.

 

Однак і сьогодні справжні історії свідків з різних регіонів не до кінця зафіксовані і почуті, міфи про цей злочин знаходять своїх прихильників, а наслідки Голодомору для наступних поколінь масово не осмислені та не прокомуніковані у суспільстві.

 

"Це тема не просто табу, а тема, запечатана страхом – не тільки убили предків, а ще й заборонили їх оплакувати під страхом, що й тебе вб'ють", - зазначила письменниця Оксана Забужко.

 

          Ukraїner руйнує міфи про Голодомор 1932 – 1933 років, відео

 

"Усі говорять: доведіть елемент свідомого знищення населення. Елементом свідомого знищення населення були хлібозаготівлі. Ось інструмент, з яким підійшов Сталін до України і яким він почав карати Україну", – зауважив історик Роман Подкур.

 

На перший погляд, архівні фото жертв Голодомору, жахливі розповіді про реалії тодішніх "чорних дошок", знущання активістів та система судочинства – усе це не повинно було б лишати сумнівів щодо злочину радянської влади.

 

Втім, ця історична травма і досі не здатна цілковито загоїтися, поки є ті, хто сумнівається у її правдивості. Сьогодні Голодомор визнали геноцидом 17 держав. Для того, щоб це зробити, потрібно було довести навмисні дії проти конкретної групи людей.

 

Тисячі свідків подій розповіли правду. Їх історії стали базою для такого визнання. Геноцидом Голодомор назвав і творець самого поняття правозахисник Рафаль Лемкін. Свідчення доповнювали архівні документи, які стали доступними із набуттям Україною незалежності.

 

Наукові співробітники Музею Голодомору продовжують опитувати очевидців злочину геноциду. Більше таких історій можна переглянути у серії Ukraїner про свідків Голодомору.

 

У День пам’яті жертв Голодоморів 28 листопада в Україні традиційно вшанують заморених голодом хвилиною мовчання або молитвою, відвідають поминальне богослужіння, згадуючи вбитих комуністичним тоталітарним режимом співвітчизників. 

 

У Києві о 16:00 пам’ять жертв Голодоморів вшанують хвилиною мовчання, приспустять державні прапори, обмежать проведення розважальних заходів.

 

У столиці також відбуватимуться скорботні молитви, церемонії покладання квітів і встановлення лампадок. Зокрема – на території Національного музею "Меморіал жертв Голодомору" (вулиця Лаврська, 3), до Пам’ятного знаку жертвам Голодомору 1932 – 1933 років на Михайлівській площі та інших пам’ятних місцях.

 

У Львові 28 листопада на площі біля пам’ятника Тарасові Шевченку представники влади, громадськість та духовенство проведуть спільну молитву та згадають пам’ять загиблих хвилиною мовчання. Опісля – запалять свічки і лампадки на площі.

 

27 листопада школярі Львова теж долучилися до Дня пам’яті жертв Голодоморів. У всіх школах міста відбулася хвилина мовчання і тематичні уроки, на яких переглянули художні та документальні фільми про Голодомор.


Також школярі долучилися до загальноміської акції "Принеси мені яблуко". Дітей заохочували принести до школи 1 яблуко як символ пам’яті, безсмертя, вшанування Матері-Землі та України. Зібрані яблука передадуть на благодійність (геріатричні центри, волонтерські організації, притулки для тварин, натуралістичні центри тощо).

 

Додамо, що у Львові людям, які пережили Голодомор 1932 – 1933 років, виплатять одноразову матеріальну допомогу в розмірі 1 тисячі гривень. ЇЇ отримають 89 людей.

 

У Дніпрі в історичному музеї імені Яворницького відкрили виставку про спротив селянства радянській владі в регіоні "Геть комуну та радянську владу". Там представлені рідкісні архівні документи про виступи проти колективізації в регіоні 1930 року.

 

Український інститут вивчення Голокосту "Ткума" і Музей "Пам’яті єврейського народу та Голокосту в Україні" теж підготували низку заходів до дня вшанування пам’яті жертв Голодоморів. Зокрема, це онлайн-вебінар "Наукові дискусії та пам’ять про геноцид", у якому братимуть участь доктори і кандидати історичних наук, провідні наукові співробітники музеїв.

 

Окрім онлайн-вебінару, 29 листопада на ютуб-каналі "Ткума" презентують художньо-документальний фільм про Голодомор "Червоне намисто", розрахований і на дитячу аудиторію.

 

В Одесі 28 листопада о 10:00 на Лідерсівському бульварі покладуть квіти і композиції з житніх і пшеничних колосків до пам’ятного знаку жертвам Голодомору 1932 – 1933 років. Відбудеться і хвилина мовчання.