У Зеленського не сумніваються в незалежності суду щодо заборони книги про Стуса

10:56, 20.10.2020
У Зеленського не сумніваються в незалежності суду щодо заборони книги про Стуса

У президента "не ставлять під сумнів незалежність судової гілки влади".

В Офісі Президента вважають, що заяви Вахтанга Кіпіані про намір подати апеляцію на рішення суду щодо заборони поширення книги про Стуса є свідченням того, що суспільство готове відстоювати свої права.

 

Це поки перша та єдина реакція влади на ситуацію. Вона з’явилася в офіційному телеграм-каналі Офісу Президента.

 

"Взяли до відома рішення Дарницького районного суду міста Києва щодо книги "Справа Василя Стуса". Також взяли до відома заяви автора книги Вахтанга Кіпіані та представників видавництва про намір подати апеляцію. Це щонайменше свідчення того, що суспільство готове відстоювати свої права", -  мовиться у повідомленні.

 

У президента додали, що здивовані деякими формулюваннями у рішенні суду, хоча "не ставлять під сумнів незалежність судової гілки влади".

 

Водночас в Офісі Президента наважились встати на захист автора книги "Справа Василя Стуса". Там зазначили, що оскільки вона є "опрацюванням реальної репресивної кримінальної справи проти Василя Стуса, яка була порушена в СРСР та за якою він був засуджений", то дивним є визначення позивача Віктора Медведчука як персонажа чи дійової особи твору.

 

"Більшу частину змісту книги становить точний передрук матеріалів кримінальної справи. Тобто суто документальна основа книжки не викликає найменших сумнівів. Отже, саме за цією логікою книги, Медведчук є учасником справжнього процесу, який мав місце в історії, а не просто "персонажем твору"", - переконані в Офісі Президента.

 

Там додали: поведінка учасника судового процесу над Стусом проаналізована виключно на підставі документально зафіксованих фактів, а вони, своєю чергою, не є продуктом літературної творчості авторів чи літературною вигадкою.

 

"Наголошуємо, що цензура в Україні заборонена Конституцією. У будь-яких проявах. Виходимо з того, що наукові дослідження історії, опрацювання матеріалів історії нашого народу, зокрема за допомогою інструментів публіцистики, не можуть обмежуватися через емоції окремих учасників подій минулого. Незалежно від сьогоднішнього статусу та політичної позиції цих учасників", – зауважили в ОП.

 

У Зеленського також закликали всіх громадян "мати сміливість чесно дивитися на події минулого нашого народу та дії або бездіяльність окремих осіб".

 

Як повідомляла «УМ», Дарницький районний суд Києва зобов’язав відповідачів Вахтанга Кіпіані та видавництво "Віват" видалити з твору інформацію про голову політради партії "ОПЗЖ" Віктора Медведчука та заборонити розповсюдження друкованого тиражу до усунення порушення немайнових прав Медведчука. 

 

Покупці скористалися можливістю онлайн-замовлення і за годину розкупили весь наявний тираж книги історика та журналіста Вахтанга Кіпіані «Справа Василя Стуса» одразу після оголошення резолютивного рішення Дарницького райсуду Києва, який заборонив поширювати книгу.

 

Суддя Дарницького райсуду Києва Марина Заставенко, яка ухвалила скандальне рішення за позовом Медведчука раніше працювала у суді нині окупованої Макіївки і регулярно навідувалася до ОРДЛО після 2014 року. Нагадаємо, що книга Кіпіані на 90% складається з архівних документів. Думки автора побудовані на фактах, які містяться, в тому числі, в фактологічній частині книги.

 

У Порошенка вважають заборону книги про Стуса сценарієм повернення до «русского міра»

 

«Справа Василя Стуса» вийшла у видавництві Vivat у 2019 році. Книга містить документи з архіву колишнього КДБ УРСР про резонансну справу поета Василя Стуса, покази свідків, листи поета з тюрми, спогади його рідних та друзів.

 

Медведчук був призначений державним адвокатом Стуса, коли його в 1980 році заарештували вдруге.