У Комі наплутали чиї оленярі боролися з фашистами – фінські чи радянські

22:25, 05.05.2020
У Комі наплутали чиї оленярі боролися з фашистами – фінські чи радянські

Вояка-фіна місцева влада Усінська переплутала з радянським бійцем-оленярем.

Світлина, на якій зображено озброєного фінського солдата і оленя, була використана для привітання з Днем Перемоги 9 травня у вигляді банера місцевою владою міста Усінськ в Республіці Комі РФ.

 

Усе б нічого, от тільки фронтова світлина була зроблена ще у травні 1944 року, коли Фінляндія воювала з СРСР на боці Третього рейху. Вояка-фіна місцева влада переплутала з радянським бійцем-оленярем.

 

Як передає «Україна молода», про скандальний випадок повідомляють російські та місцеві ЗМІ Республіки Комі.

 

Не дивно, що мешканці Усінська були обурені таким привітанням із перемогою у Другій світовій війні. Користувачі соцмереж одразу почали поширювати фото багатоповерхівки із банером.

 

Окрім привітання з Днем Перемоги на банері були розміщені рядки російського вірша Галини Грицаченко «Рогаті батальйони»:

 

«За кругом полярным в Великой войне

Сражались олени и люди.

Поклонимся им, постоим в тишине,

Пусть вечная слава им будет!».

 

Користувачі, які знаються на тематиці Другої світової війни, звернули увагу, що солдат тримає в руках зовсім не радянську зброю, а с пістолет-кулемет Suomi KP/31 системи Аймо Лахті, який перебував на озброєнні фінської армії.

 

Згодом в мережі Інтернет знайшли навіть оригінал фото з описом «Finnish soldier with a reindeer in Lapland, May 4 1944 (exact location not known)», що перекладається, як: «Фінський солдат з оленем у Лапландії, 4 травня 1944 року (точна локація невідома).

 

Також у альбомі «Warrior of Lapland» було знайдено й інше фото в сучасному кольорі, на якому зображено того ж таки фіна і його оленя того ж таки травневого дня. І підпис: «Фінський солдат Jouni Klemet Halonen зі своїм оленем, якого кличуть Rangifer Tarandus, насолоджується сонячним днем у Лапландії, травень 1944 року.

 

 

Перша заступниця міського голоси Усінська Тетяна Анісімова назвала цей випадок «недопрацюванням управління культури» та пообіцяла всіх причетних суворо покарати. Також вона пообіцяла у майбутньому, перш ніж використовувати історичні світлини, консультуватися із професійними істориками, щоб такі «казуси не повторювалися».

 

Пізніше керівник адміністрації міста Микола Такаєв також пообіцяв покарати винних за «помилку, яку неможливо вибачити». І запевнив, що банер провисів лише кілька годин і був знятий. Мовляв, дякуємо спостережливим мешканцям міста і перепрошуємо у ветеранів.

 

За його словами, адміністрація міста хотіла у привітанні показати оленячий батальйон, який формувався під час війни в Усінську, але не вийшло.

 

До речі, у 2015 році неподалік Усінська відкрито перший у Комі пам’ятник радянським  воїнам-оленярам 14-ї армії Карельського фронту часів Другої світової.

 

На оленях перевозили зброю, боєприпаси і провіант. Радянські оленярі розшукували в лісах збитих льотчиків й навіть вивозили розібрані на частини літаки, які не могли злетіти.

 

У фінській армії оленів також використовували для перевезення вантажів по снігу.  

 

Протягом 1941-1944 рр. фіни зайняли частину території СРСР (зокрема, Карелію), назвавши це «Війною-продовженням». Також війська Фінляндії брали участь в блокаді Ленінграда.

 

Наприкінці війни Фінляндія підписала перемир’я з СРСР і почала бойові дії проти німецьких військ. Втім, офіційно оголосила війну гітлерівській Німеччині лише у березні 1945 року.

 

Як повідомляла "УМ", президент РФ Путін скасував парад Перемоги і акцію "Безсмертний полк" через пандемію коронавірусу.

 

Тоді як президент Білорусі Олександр Лукашенко запросив російських високопосадовців на парад у Мінську