У роковини смерті херсонської активістки Катерини Гандзюк, у 40 містах України та світу проходять акції "Рік без Каті" з вимогою покарати винних у нападі на неї.
Активісти закликали президента Володимира Зеленського використати всі важелі впливу і проявити політичну волю для покарання замовників убивства Гандзюк.
Під Офісом Президента України учасники акції встановили об'ємний напис "Мовчання вбиває".
"Я дякую вам, що ви прийшли сюди - вшанувати пам'ять Каті. Я дякую вам, що ви прийшли сказати своє слово за десятки інших громадських активістів - вбитих, побитих, замордованих, закатованих. Я думаю, Катя пишалась би вами", - виступив батько вбитої активістки Віктор Гандзюк.
Крім Києва, акції проходять у: Херсоні, Одесі, Житомирі,, Харкові, Сєвєродонецьку, Луцьку, Львові, Коростишеві, Хмельницькому, Вінниці, Дніпрі, Торецьку, Самоборі, Сумах, Рівному, Кропивньцькому, Ужгороді, Чернівцях, Тернополі, Івано-Франківську, Кривому Розі, Черкасах, Маріуполі й Запоріжжі.
Також акції влаштовують у: Варшаві (Польща), Парижі (Франція), Берліні й Карлсруе (Німеччина), Римі (Італія), Брюсселі (Бельгія), Раковніку (Чехія), Тель-Авіві (Ізраїль), Брно (Чехія), Відні (Австрія), Чикаго, Ньо-Йорку, Айова Сіті, Бостоні та Кремнієвій долині (США), в Естонії та у містах Канади.
Катерина Гандзюк (1985- 2018) народилася у Херсоні. Вона брала участь у Помаранчевій революції, була депутатом Херсонської обласної ради та Херсонської міської ради. У 2016 році її призначили радником Херсонського міського голови та в.о. керуючої справами Виконавчого комітету Херсонської міської ради.
Як писала УМ, 31 липня на Катерину Гандзюк напали біля її будинку – невідомий облив її кислотою. Вона отримала хімічний опік на близько 30% тіла – голова, лице, руки, ноги, передня частина грудної клітки, опік лівого ока.
Справу Катерини Гандзюк перекваліфікували з «хуліганки» на тяжкі тілесні ушкодження з метою залякування.
Правоохоронці встановили п’ятьох осіб, причетних до вчинення злочину. Серед них – організатор, пособники, виконавець та водій. Троє учасників злочину, які не були виконавцями та організаторами, а – саме водій та пособник – пішли на співпрацю зі слідством та дають покази. З ними в рамках слідчих дій вже проведено слідчий експеримент.
4 листопада активістка Катерина Гандзюк – керівниця справами Херсонського міськвиконкому, радниця міського голови Херсона, померла.
Після смерті активістки поліція перекваліфікувала її справу на «закінчене вбивство», і кримінальне провадження буде розслідуватися як «умисне вбивство з корисливих мотивів, вчинене з особливою жорстокістю, скоєне на замовлення, вчинене за попередньою змовою групою осіб». Відповідна стаття Кримінального кодексу передбачає за такі дії від 10 років позбавлення волі до довічного ув’язнення.
Нагадаємо, раніше батько убитої активістки Катерини Гандзюк заявив, що докази у справі щодо Андрія Гордєєва і Євгена Рищука були вилучені "не без участі" екс-президента Петра Порошенка. Однак у "Європейській солідарності" заперечують таке твердження.
Слідчі заявили, що сподіваються оголосити нові підозри у цій справі, а також з'ясовують, чи допомагали поліцейські втекти організатору нападу Олексію Левіну