Рябошапка повідомив, що моряки, Сенцов, Карпюк, Балух і Гриб летять додому

08:42, 30.08.2019
Рябошапка повідомив, що моряки, Сенцов, Карпюк, Балух і Гриб летять додому

Новообраний генеральний прокурор України Руслан Рябошапка в п'ятницю вночі повідомив, що між Україною і Росією почався обмін полоненими.

 

"Молимося. Обмін завершився: моряки, Сенцов, Карпюк, Балух, Гриб летять додому! Чекаємо!", - йдеться в повідомленні на сторінці Рябошапки в Фейсбуці.

 

Пізніше, спікер СБУ Олена Гітлянська заявила, що переговори щодо обміну полоненими ще тривають. У той же час у ЗМІ з'явилася інформація про те, що сам процес може відбутися у буферній зоні аеропорту "Київ".

 


07:38 – ТАСС повідомляє: адвокат "утримуваних в Україні" росіян заявив, що його підзахисні залишаються в СІЗО, поки немає планів щодо їхнього відправлення до РФ.

 

Раніше екс-депутат Державної думи РФ Ілля Пономарьов, який отримав громадянство України, стверджував, що в п'ятницю, 30 серпня, відбудеться обмін утримуваними особами між Києвом і Москвою.

 

Главред радіостанції "Эхо Москвы" Олексій Венедиктов написав, що спецрейс зі звільненими прилетить о 5-й ранку.

4:00 – У терміналі зібралися українські журналісти.

 

 

 

Telegram-канал Klymenko Time назвав прізвища українських політв'язнів, які повинні повернутися на батьківщину. Серед них – Олег Сенцов, Павло Гриб, Микола Карпюк, Володимир Балух.

Telegram-канал Klymenko Time підтвердив, що борт із учасниками обміну з Росії очікується в Україні, а співробітники українських спецслужб попрямували до аеропорту "Жуляни".

 

11 липня президент Росії Володимир Путін у телефонній розмові з президентом України Володимиром Зеленським обговорили ситуацію на Донбасі і обмін полоненими.

 

Уповноважений з прав людини в РФ Тетяна Москалькова і уповноважений Верховної Ради України з прав людини Людмила Денісова обмінялися списками українців і росіян, які перебувають в СІЗО і в'язницях двох країн.

 

Заступник голови офісу президента України Вадим Пристайко повідомив, що на зустрічі радників лідерів країн "нормандського формату" досягнуто домовленості про обмін "певного числа" полонених.

 

"Протягом місяця домовилися здійснити обмін певної кількості, як ми назвали, наших полонених", - сказав він.

 

Москва і Київ 27 серпня відновили підготовку до обміну ув'язненими, водночас їх повернення на батьківщину планується провести до кінця тижня.

 

Раніше президент Володимир Зеленський запевнив, що він "працює вдень і вночі" для звільнення з полону Росії українських військових моряків.

 
 
При цьому президент Росії Володимир Путін заявив, що Росія "в робочому порядку" вирішить питання із захопленими в Азові українськими моряками. "Ми спокійно в робочому режимі це питання вирішимо", - так російським ЗМІ прокоментував Путін звернення президента України Володимира Зеленського з проханням повернути моряків.
 
 
Перед цим Зеленський звернувся до Путіна із закликом звільнити полонених українських моряків: "Я хочу звернутись до президента Росії. У нас у всех есть дети, верните детей родителям!"
 
 
Як відомо, 25 травня Міжнародний трибунал зобов’язав Росію звільнити українських моряків.
 
 
У Кремлі спочатку заявили, що Росія не збирається виконувати рішення трибуналу ООН щодо українських моряків. Однак 26 червня стало відомо, що Росія таки подала до Міжнародного трибуналу ООН з морського права звіт про виконання рішення щодо звільнення українських моряків і кораблів "за мить до дедлайну".
 
 
В українському МЗС отримали ноту від МЗС Росії із пропозицією щодо надання Україною письмових гарантій участі в продовженні кримінального переслідування українських моряків відповідно до законодавства Росії. Українські дипломати назвали таку пропозицію "цинічною".
 
 
Однак Зеленський розкритикував Клімкіна через відповідь на ноту Росії щодо звільнення моряків. За словами президента, Клімкін не говорив із ним про відповідь на ноту Росії щодо утримуваних Кремлем українських моряків. Водночас міністр закордонних справ Павло Клімкін вважає, що його відомство мало повноваження без погоджень із президентом направляти відповідь на російську ноту.
 
 
Зауважимо, в МЗС України раніше заявляли, що мають план, як змусити Росію виконати рішення Міжнародного трибуналу з морського права щодо звільнення українських моряків та кораблів. 
 
 
Нагадаємо,  25 листопада Росія грубо порушила міжнародні норми судноплавства, вчинивши напад в Азові на українські судна. Москва цинічно заявляє, що обстріляла українців у так званих своїх "територальних" водах, хоча насправді судна України знаходились поза межами територіальних вод окупованого Крима. Тим більше, згідно з договором України та Росії від 2003 року Азовське море є вільним для судноплавства для обох країн.
 
 
 
 
Всіх 24 захоплених у полон українських моряків ФСБ заарештували і погрожують судити за законами Росії. 7 січня Україна подала до Європейського суду з прав людини позов проти Росії через захоплення українських моряків в Азові.
 
 
24 січня в ПАРЄ визнали військовополоненими захоплених в Азові українських моряків.
 
 
15 березня донька військовополоненого моряка Андрія Оприско Ольга Оприско на Радбезі ООН закликала стати на сторону захисту людяності та гідності, аби не втрачати те, що робить людей