Після вироку нацгвардійцю Марківу його адвокат хоче емігрувати з Італії

10:27, 13.07.2019
Після вироку нацгвардійцю Марківу його адвокат хоче емігрувати з Італії

(фото: Nataliya Kudryk/Фейсбук)

Адвокат нацгвардійця Віталія Марківа, засудженого в Італії до 24 років в’язниці, заявив, що втратив довіру до італійського правосуддя, бо цей вирок є політичним.


Про це заявив адвокат Рафаеле Дела Валле після завершення судового засідання, повідомила кореспондентка Громадського Ольга Токарюк.

 

"У розмові з нами він сказав, що за всю його 56-річну кар’єру він не бачив такого абсурдного вироку. Він каже, що немає абсолютно жодного ґрунту, на чому базується такий суворий вирок. Говорить він навіть, що дуже розчарований діями італійських суддів і втратив довіру до італійського правосуддя і навіть до італійської держави", — розповіла вона.

 

У розмові з "Радіо Свобода" Дела Валле заявив, що такий вердикт суду — привід емігрувати з Італії.

 

Навіть прокурор у цій справі Андреа Дзанончеллі був здивований таким суворим вироком, бо сторона обвинувачення просила 17 років тюрми, а не 24.

 

 

Італійський суд також направив до Генпрокуратури запит про відкриття справи проти народного депутата України Богдана Матківського, який 2014 року був командиром Марківа.

 

Про це заявив прес-секретар Міністерства внутрішніх справ Артем Шевченко на мітингу в Києві під посольством Італії.

 

Суддя зазначила, що "з огляду на" вирок Марківу запит направлений щодо відкриття справи про "співучасть в умисному вбивстві" проти Матківського, який був безпосереднім командиром Марківа 2014 року біля Слов'янська, де загинув італійський репортер.

 

Як повідомляла УМ, 12 липня італійський суд засудив бійця Нацгвардії України Віталія Марківа до 24 років ув'язнення. Його звинуватили у причетності до вбивства італійського репортера Андреа Роккеллі в районі Слов'янська Донецької області 2014 року. 

 

Обвинувачення вимагало засудити нацгвардійця до 17 років ув’язнення.

 

 

У своєму останньому слові Марків заявив, що він - солдат і патріот. Нацгварієць вірив у справедливість суду.

 

30 червня 2017 року поліція Італії заарештувала в аеропорту Болоньї 28-річного громадянина України Віталія Марківа за підозрою у причетності до вбивства італійського фотокореспондента Андреа Роккеллі 2014 року біля Слов’янська на Донеччині. Про це свідчив французький журналіст Вільям Роглон, який тоді ж був у тому районі.

 

Обвинувачення, яке базувалося на словах француза, стверджувало, що 24 травня 2014 року Віталій Марків як "командир" Нацгвардії був причетний до 30 мінометних ударів по підніжжю гори Карачун, де перебували журналісти.

 

У травні італійський прокурор наполягав, що хоча Віталій Марків і не вчинив убивство сам, але інформував керівництво Нацгвардії про рух цивільних біля підніжжя Карачуна, а командири Нацгвардії зі свого боку дали сигнал вояками ЗСУ, що з мінометів відкрили вогонь по групі іноземних журналістів.

 

Віталій Марків, перебуваючи на бойовій позиції на горі Карачун, у силу своїх службових обов'язків не міг не знати, по кому буде спрямований вогонь, переконаний головний обвинувач Андреа Дзанончеллі.

 

За його словами, український нацгвардієць був співучасником злочину, не беручи в ньому безпосередньої участі: "Там убивали журналістів. Крапка".

 

Потерпілих у суді представляла сім'я журналіста Роккеллі, профспілкова Федерація італійської преси (FNSI), обласна Асоціація журналістів Ломбардії (ALG), а також заснована Роккеллі організація Cesura Lab.

 

Перераховані організації ще й позиваються до держави Україна, від якої вимагають 30 тис. євро компенсації.

 

На одному з останніх засідань суду у травні прокурор попросив визнати італійського українця винним у співучасті в умисному вбивстві Роккеллі з можливим вироком - 24 років в'язниці, повідомляли у прес-службі української Нацгвардії.

 

Водночас прокурор закликав врахувати відсутність судимостей у Марківа і його гарну поведінку під арештом та скоротити термін ув'язнення до 16 років, але додати один рік за "посягання на вбивство французького репортера", який був у зоні бойових дій разом з Роккеллі.

 

Так обвинувачення вийшло на вимогу 17 років в'язниці для Віталія Марківа.

 

У підсумку суд дав максимальні 24 роки.

 

Захист українця наполягав на тому, що обвинувачення є абсурдним та не має реальних свідчень.

 

А отримані з МВС України (якому підпорядковується Нацгвардія) документи доводили, що у травні 2014 році Віталій Марків не був "командиром", а лише сержантом.

 

Його підрозділ тоді не мав на озброєнні мінометів, а використовував лише автомати, а з позиції, де перебував Марків, не було видно місця загибелі італійця - воно було з іншого боку гори Карачун.

 

"Бійці були озброєні стрілецькою зброєю і не мали тяжкої та далекобійної зброї, якою могло бути смертельно уражено італійського журналіста Андреа Роккеллі 24 травня 2014 року. До того ж, позиція, де відповідно до наказу свого командира ніс службу Віталій Марків, мала сектор спостереження (село Андріївка) відмінний від того, де було вбито італійського фоторепортера (залізничний переїзд перед керамічним заводом). Цю позицію на той час займали бойовики-сепаратисти очолювані російським ватажком Гіркіним. Звідти постійно обстрілювали українські підрозділи на Карачуні", - заявив на суді у травні виконувач обов'язків командира Нацгвардії Микола Балан.

 

Сторона захисту особливо наполягала на виїзді на місце події, однак обвинувачення відмовилося від проведення слідчих дій там.

 

Так само були проігноровані пропозиції України створити спільну слідчу групу.

 

Водночас українське МВС передало італійській стороні офіційну позицію, з якої випливає, що італійського журналіста попереджали про небезпеку перебування у підніжжі гори Карачун.

 

Однак Андреа Роккеллі проігнорував попередження й поїхав у район бойових дій без офіційної акредитації зі сторони України, де потрапив під перехресний вогонь.

 

Українська сторона стверджує, що насправді італієць та росіянин загинули від мінометного обстрілу зі сторони проросійських сил.

 

А адвокат Марківа Раффаеле Делла Валле наголосив, що прокуратура міста Павії та родина загиблого намагаються "призначити винного", а не знайти справжнього винуватця.

 

Віталію Марківу 29 років, він народився у містечку Хоростків на Тернопільщині.

 

У 2003 році разом з родиною переїхав до Італії, де навчався і згодом отримав громадянство.

 

Віталій Марків повернувся в Україну під час Майдану, був у Самообороні.

 

З початком війни став волонтером, а пізніше бійцем 1-го батальйону Нацгвардії оперативного призначення ("Батальйон імені Кульчицького") - це підрозділ, що складався переважно з "майданівців".

 

Воював під Слов'янськом, отримав звання старшого сержанта, яке не є офіцерським.

 

У червні 2017 року поїхав до Італії, щоб відвідати матір, де і був затриманий італійськими правоохоронцями.