Роман Безсмертний: Вони мене ставили до стінки розстрілювати і вимагали сказати, «хто в селі цар»
За день до війни Цензор.НЕТ записував інтерв’ю з Романом Безсмертним, який не мав сумніву, що вона буде. >>
Метеликами в цьому році ми зможемо милуватися довго. (Марина Пашко)
Метелик, яким у понеділок милувалися більшість киян, називається сонцевик чорно-рудий.
Про це через Facebook повідомив Валерій Корнєєв, член-кореспондент НАН України, доктор біологічних наук, завідувач відділу ентомології Інституту зоології НАН України.
Спалах професор-ентомолог пояснює стрімкою весною, яка спонукала гусениць залялькуватися майже одночасно.
"Сонцевик чорно-рудий (Nymphalis xanthomelas) -- так зветься метелик, який десятками тисяч з'явився сьогодні повсюдно в Києві, переполохавши тисячі посполитих, -- має гусінь, що живиться на найрізноманітніших листяних деревах, переважно на вербах і тополях.
Минулий рік був для нього особливо сприятливий, і дорослі метелики минулого року були також численні.
Весна цьогоріч була "моментальною", то ж і метелики, що дожили до весни у хованках, відклали яйця практично одночасно, у перший же сприятливий день.
Відтак, усі гусениці (а їх було ще більше, ніж торік), швидко розвинулися за травень, залялькувалися також майже у той самий час", - пояснює Валерій Корнєєв.
За його словами, лялечка розвивалася трохи більше тижня, поки всередині неї сформувалися крильця ї ніжки, і щойно вночі пройшов добрячий дощ, усі лялечки луснули, і вранці в понеділок дружно повиходили імаго, тобто, дорослі метелики.
І метеликами в цьому році ми зможемо милуватися довго.
"Вони літатимуть до зими, а потім заховаються на горища, в листя і дупла до весни. Відсотків 10-15, залежно від того, яка буде зима, доживе і дасть нову ґенерацію наступної весни", - пояснює професор-ентомолог.
Якщо метеликів буде дуже багато, відзначає він, їх може вразити епізоотія, тобто хвороба, і тоді їх знову стане дуже мало. Те саме стається в несприятливі роки.
Насправді українцям дуже пощастило побачити такий щедрий на метеликів рік, адже загалом людська діяльність не дуже сприяє їх збереженню.
Цей вид охороняється в Европі, але в Україні він масовий і виключений з Червоної книги.
"Загалом же в Европі - і аж до Центральної Азії - а може, й далі, - мої колеги-ентомологи спостерігають катастрофічне падіння чисельності метеликів: навіть в Ірпені під Києвом ви більше не побачите більшості відносно звичайних видів.
Через непрогнозовані природні умови, вплив людини, - зокрема, використання отрутохімікатів, розорювання та випалювання трави, - вони незворотно скорочують свої ареали та гинуть. Наш герой - сонцевик чорно-рудий - стійкіший, легко мігрує і всюди знаходить їжу, тому й спалах чисельності дав такий, що його помітили геть усі!" - відзначає Валерій Корнєєв.
Як повідомляла "УМ", у понеділок кияни зафіксували нашестя метеликів - їх знімали на фото та відео по всій столиці.
За день до війни Цензор.НЕТ записував інтерв’ю з Романом Безсмертним, який не мав сумніву, що вона буде. >>
Чи то справді в цьому є якийсь символізм, чи так зірки зійшлися, але за лічені години до російського вторгнення в Переяславі на Київщині відбулись громадські слухання >>
У столиці України рідні та близькі захисників Маріуполя не змогли провести мирний мітинг на підтримку українських бійців, оскільки правоохоронці не дали їм такої змоги, пославшись на закон про воєнний стан. >>
Під час авіаудару на Бородянку, що на Київщині, російські окупанти скинули одразу дві бомби, рознісши будинки місцевих жителів. Та все «пережила» кухонна шафа на 4 поверсі — усередині неушкодженим стоїть посуд, а зверху – півник — Васильківська майоліка. >>
Броньований «Geländewagen», що був вилучений у Андрія Недзельського, відомого в кримінальних колах за прізвиськом Нєдєля, у рамках кримінальної справи, зберіг життя чотирьом військовим. >>
Тік- токера, який днями виклав у інтернет матеріали про геолокацію українських військових, чим фактично спровокував ракетну атаку російських військ на ТРЦ “Retroville”, затримано в Києві. >>