Український хакер, відомий під псевдонімом Profexer, створив програму P.A.S. web shell, яку використали російські хакери для атак на сервери Демократичної партії США та для підміни даних про результати президентських виборів в Україні 2014 року на сайті ЦВК.
Автор програми особисто прийшов на допити у розслідуванні втручання Росії у вибори президента Сполучених Штатів Америки.
Про це повідомляє "Українська правда" з посиланням на дані The New York Times.
За попередньою інформацією, український хакер, ім’я якого не розголошується, звернувся до української кіберполіції, після чого погодився надати свідчення ФБР на території посольства США в Україні.
Очільник кіберполіції України Сергій Демедюк розповів в інтерв'ю газеті The New York Times, що Profexer вирішив здатися після того, як американська розвідка публічно заявила, що ідентифікувала, що написана ним програма P.A.S. web shell була використана хакерами для атаки на сервери Демократичної партії США.
При цьому Profexer не був арештований, тому що він був автором, а не користувачем шкідливої програми.
"Він сказав нам, що створював її не для того, щоб її використовували саме для цього", - пояснив Демидюк.
Народний депутат Антон Геращенко також повідомив виданню, що українському програмісту заплатили за розробку програми, що він і зробив, не знаючи, що вона буде використана для російських кібератак.
Немає ніяких доказів того, що український хакер працював на російську розвідку, але його програма була використана спецслужбами РФ, пише видання.
При цьому, як повідомляється, ФБР виявило сліди цього шкідливого коду і на серверах ЦВК України, яка зазнала кібератаки під час президентських виборів в 2014 році.
Примітно, що результати цієї кібератаки були використані російським "першим" каналом. Тоді хакери завантажили на сервер ЦВК сторінку з даними підрахунку голосів, згідно з якими найбільше голосів отримав лідер "Правого сектора" Дмитро Ярош.
Цей фейк був використаний російською пропагандою для твердження, що в Україні до влади прийшли ультраправі і навіть фашисти.
Крім того, схожа технологія була задіяна в 2016 році для зламу електронної пошти Всесвітнього антидопінгового агентства WADA, яке звинувачувало російських спортсменів в систематичному вживанні допінгів.
Як відомо, спецслужби США вважають, що у зламі Демократичної партії США в липні 2016 року брало участь пов'язане з ГРУ РФ угруповання хакерів APT 28, також відоме як Fancy Bear.