Міжнародна незалежна слідча група Bellingcat опублікувала дані про людину, що контролювала транспортування до Донецької області пускової установки ракетного комплексу "Бук", з якої імовірно був збитий малайзійський "Боїнг" MH17.
Розслідувачі Bellingcat стверджують, що особою, яка контролювала транспортування "Бук", ракетою з якого збили Боїнг МН-17, є Сергій Миколайович Дубинський.
У статті наголошується, що попередньо, у тому числі представниками СБУ, називалося ім'я Сергія Миколайовича Петровського, але розслідувачі вважають, що це псевдонім. Також називаються позивні: найвідоміший із них "Хмурий", але інколи "Зубр" і "Бізон"
Як стверджують розслідувачі, цей чоловік - колишній кадровий радянський військовий, який народився в Донецьку, пройшов Афганістан, а нині живе в Ростовській області і принаймні до 2014 року служив у російській розвідці.
Інформацію про офіцера слідчі Bellingcat дістали з відкритих джерел - в основному з соціальних мереж, а також з опублікованого хакерами листування Ігоря Гіркіна (Стрєлкова), який командував у 2014 році озброєними угрупованнями, які називають себе "Донецькою народною республікою".
Наразі не вдалося достовірно встановити, хто безпосередньо керував установкою "Бук", однак відомі всі російські військові, які її супроводжували по Донбасу.
У доповіді надаються декілька фотографій, на двох із них він зображений в компанії з відомими російськими акторами Михайлом Пореченковим й Іваном Охлобистіним. Охлобистін стверджує, що отримав у подарунок від "Хмурого" (Сергія Петровського) годинника.
На іншій світлині він у військовій формі з медалями. Цікавим є те, що деякі з них він не міг отримати особисто, адже медаль «Ветеран Збройних Сил СРСР» давалася тільки людям, які прослужили у Збройних Силах СРСР не менше 25 років, а медалями «За бездоганну службу» нагороджувалися ті, хто прослужив у збройних силах СРСР 10, 15 і 20 років. Таким чином, людина, що служила з 1984 року, не могла отримати ці медалі, оскільки СРСР припинив існування в 1991 році. Поряд з ними на кітелі красується медаль, якою нагороджували ветеранів Великої Вітчизняної війни.
У доповіді також наголошується, що майже всіх їх відразу після катастрофи МН17, у кінці червня - на початку липня 2014 року, звільнили в запас.
Розслідувачі повідомляють, що Дубинський покинув Донецьк на початку 2015 року, при цьому йому нібито заборонили в'їзд в так звану «ДНР» за вимагання грошей з бізнесменів.
Дубинський у соцмережах виклав фото свого будинку в Ростовській області Росії. За ними було ідентифіковано вулицю в селиці Великий Луг, але номер будинку не вказується, адже на публічних картах в інтернеті вони відрізняються.
Belligcat повідомляє, що група підготувала два доповіді: одну опублікували на їхньому сайті, іншу відправили нідерландським слідчим, які займаються розслідуванням обставин катастрофи рейсу МН17 у липні 2014 року в небі над Донбасом.
Другу доповідь не оприлюднили зумисне, оскільки вона містить дані про членів Bellingcat, які проводили своє розслідування.
Міністерство оборони Росії раніше неодноразово виступало з різкою критикою роботи міжнародної групи Bellingcat, а також доповідей, присвячених розслідуванню обставин катастрофи рейсу MH17.
Відомство заявляло, що "так звані журналістські розслідування Bellingcat спотворюють об'єктивні факти", а представлена в них інформація "має явно антиросійську спрямованість і побудована на перекручених даних".