Арбітражна палата Стокгольма завершила слухання у справі про перегляд умов контракту з транзиту газу між «Нафтогазом України» і російським «Газпромом». Україна вимагає привести весь контракт до вимог європейського законодавства.
Про це повідомив директор із розвитку бізнесу НАК «Нафтогаз України» Юрій Вітренко на своїй сторінці у Facebook у понеділок.
«Два дні трибунал слухав юридичних радників, свідків і експертів. Наша сторона, як і минулого разу, щодо контракту на закупівлю газу була переконливою. Молодці, одним словом», - написав пан Вітренко.
За його словами, позиція України у суперечці з транзиту газу була і залишається простою і незмінною: «Умови контракту, а саме стаття 8.7, дають нам право переглядати транзитні тарифи у випадку, якщо змінені умови формування транзитних тарифів у Європі. І після підписання контракту було ухвалено так званий Третій енергетичний пакет і умови формування транзитних тарифів істотно змінилися. Тому ми і вимагає привести наш транзитний тариф у відповідність з європейськими умовами.»
Пан Вітренко додає, що «Газпром» відмовляється переглядати тариф вже більше п’яти років. І звертає увагу на те, що у разі прийняття судом позиції України, «Газпрому» доведеться платити Україні за транзит з 2017 по 2019 роки на 4 млрд дол. більше, а також виплатити ще 12 млрд. дол., як компенсацію за неотримані доходи в період з 2010 по 2015 роки.
«І це наслідки лише приведення нашого транзитного тарифу до європейських умов. Ми ж вимагаємо привести весь контракт до вимог європейського законодавства, яке Україна імплементувала у рамках виконання своїх зобов'язань, приєднавшись до Енергетичного співтовариства», - зауважує Юрій Вітренко.
На його думку, без зміни всього контракту Україна не зможе завершити виділення оператора ГТС, здійснювати віртуальний реверс і повною мірою використовувати потужності міждержавних об’єднань, а також власні потужності газових сховищ.
«Це обмежує конкуренцію та розвиток ринку в Україні й у всьому регіоні. Антиконкурентні дії «Газпрому» неприпустимі, як з точки зору шведського права, передбаченого нашим контрактом, так і з точки зору національного законодавства», - констатує директор із розвитку бізнесу НАК «Нафтогаз України».
Нагадаємо, Україна в особі «Нафтогазу» судиться з «Газпромом» у Стокгольмському арбітражі за двома контрактами: щодо транзиту російського газу до Євросоюзу з території України та купівлі-продажу Україною російського газу.
«Нафтогаз» також має намір судитися з Росією з приводу втрати своїх активів у Криму в результаті анексії півострова. На поточний момент сума претензій української сторони становить 28,3 млрд дол.
Сума претензій «Газпрому» до України - 31,759 млрд дол.
Остаточне рішення Стокгольмського арбітражу щодо контракту на закупівлю газу очікується до 31 березня 2017 року. Рішення щодо «транзитного» контракту буде ухвалено дещо пізніше.