У Кракові починають ексгумацію решток Леха та Марії Качинських

13:39, 14.11.2016
У Кракові починають ексгумацію решток Леха та Марії Качинських

Саркофаг Леха і Марії Качинських у краківському Вавелі.

Влада Польщі розпочинає процедуру ексгумації останків президентського подружжя Леха і Марії Качинських у Кракові в понеділок. Саркофаг планують відкрити після 13:00 за київським часом. Ексгумація проводиться в рамках розслідування Смоленської авіакатастрофи, яка трапилася навесні 2010 року.

 

Про це нагадують польські ЗМІ у понеділок.

 

Лех Качинський і його дружина Марія поховані в склепі у Вавельському замку в Кракові.

 

Слідчі мають намір досліджувати рештки, щоб перевірити версію про те, що перед катастрофою літака на борту могла виникнути пожежа - на цьому наполягає правляча у Польщі партія «Право і справедливість».

 

Відкриття саркофагу відбудеться у присутності представників прокуратури, польського духовенства, а також родичів загиблих – доньки колишнього президента Марти Качинської та брата-близнюка, лідера правлячої партії «Право і Справедливість» Ярослава Качиньського.

 

Під час проведення ексгумації доступ туристів до королівського замку на Вавелі, до поховане подружжя Качиньських, буде призупинено.

 

Після ексгумації тіла Качиньського та його дружини буде перевезено до лабораторії судової медицини Ягеллонського університету у Кракові, де упродовж кількох днів їх досліджувати міжнародна група з 14 експертів, зокрема, спеціалісти зі Швейцарії, Португалії та Данії.

 

Через чотири дні, 18 листопада, рештки подружжя без офіційних урочистостей знову покладуть до саркофагу в королівському замку на Вавелі. Під час покладання тіл екс-президента та його дружини назад до саркофагу буде відправлено заупокійну службу.

 

У Польщі вважають, що судмедекспертиза має встановити причини смертей усіх жертв, механізм загибелі, а також реконструювати перебіг подій в останній фазі польоту.

 

Після проведення ексгумацій судмедексперти у кожному випадку матимуть кілька днів на детальне вивчення тіл за допомогою сучасних приладів та методів дослідження, зокрема комп’ютерної томографії, а потім чотири місяці на підготовку відповідної оціночної документації.

 

Нагадаємо, що у червні 2016 року Національна прокуратура Польщі розпорядилася провести ексгумацію тіл усіх жертв катастрофи.

 

У Смоленській катастрофі загинуло 96 людей, усі вони, окрім членів екіпажу, належали до політичної еліти Польщі. Польські слідчі планують провести ексгумацію решток 83 жертв катастрофи.

 

Загалом, до кінця 2016 року буде ексгумовано 10 тіл загиблих у катастрофі, а решту – до кінця 2017 року, окрім дев’ятьох тіл, які упродовж 2010-2015 років вже було ексгумовано, а у випадку чотирьох – кремовано.

 

Інформація про плани ексгумації викликала неоднозначну реакцію в Польщі, особливо серед родичів загиблих, які закликали владу відмовитися від планів ексгумації.

 

Утім, президент Польщі Анджей Дуда, а також вище польське духовенство наголосили, що розуміють біль родичів загиблих, але ексгумація тіл є справою державної ваги і її має бути проведено в інтересах встановлення правди про трагічні події 10 квітня 2010 року поблизу Смоленська.