Крах цивілізації майя: археологи назвали можливу причину

20:12, 20.07.2022
Крах цивілізації майя: археологи назвали можливу причину

Місто Майяпан було політичною та культурною столицею доколумбової цивілізації майя (express.co.uk)

Причина занепаду стародавньої цивілізації майя завжди цікавила археологів.

 

Вченим не вдавалося дати точну відповідь: що сталося з цивілізацією, яка відома завдяки своїй писемності, архітектурі й астрономічній системі. Проте нове дослідження нарешті пролило світло на цю загадку.

 

Як інформує Україна молода, про це пише Express.

 

Так, у ході свого нещодавнього дослідження вчені на чолі з антропологом доктором Дугласом Кеннеттом із Каліфорнійського університету в Санта-Барбарі з'ясували можливу причину краху столиці майя Майяпан.

 

Археологічні й історичні дослідження виявили зв'язок між глобальною зміною клімату, соціальною нестабільністю, насильницькими конфліктами та соціально-політичним колапсом майя.

 

Місто Майяпан було політичною та культурною столицею доколумбової цивілізації майя, яка займала півострів Юкатан між 1110 та 1450 роками. Розташоване приблизно за 40 км на південний схід від сучасної столиці Юкатану — Меріди, стародавнє місто, за оцінками вчених, колись підтримувало населення 15 000 –17 000 осіб.

 

У ході дослідження команда вивчила історичні документи на наявність записів про насильство на Юкатані, а також досліджувала людські рештки, виявлені в Майяпані, на ознаки травм. Потім вона намагалася знайти зв'язок між цими ознаками конфлікту й індикаторами умов посухи.

 

Так експерти виявили, що тривала посуха загострила напруженість між групами, які суперничали, що зрештою привело місто до занепаду.

 

Із розпадом Майяпана жителі міста мігрували в інші, дрібніші й успішніші міста на околицях. Саме ця можливість пристосування забезпечила стійкість у регіональному масштабі, що дозволило цивілізації майя проіснувати ще як мінімум 150 років.

 

"Як ми бачимо, тут немає жодних збігів обставин. Насправді саме посуха спровокувала громадянський конфлікт, який породив насильство, яке, зі свого боку, призвело до соціальної та економічної нестабільності, яка прискорила крах Майяпана", — підсумували вчені.

 

Це дослідження наголошує на важливості розуміння складних взаємозв'язків між природними та соціальними системами, особливо в оцінці ролі зміни клімату в загостренні внутрішньої політичної напруженості, де посуха призводить до відсутності продовольчої безпеки.

 

До речі, в червні цього року в Мексиці виявили величезну голову бога кукурудзи майя. Вік знахідки становить понад 1300 років. Стародавня цивілізація поміщала її у водойму, виконуючи якийсь ритуал, який символізував вхід бога в підземний світ.

 

Як повідомляла «УМ», науковці, які досліджують стародавню цивілізацію майя, зробили чергове вражаюче відкриття: вони виявили близько 478 раніше невідомих залишків будівель "церемоніальних комплексів".