На Миколаївщині археологи розкопали 3200-річний кіммерійський міст

16:51, 25.08.2021
На Миколаївщині археологи розкопали 3200-річний кіммерійський міст

Археологи не перестають дивувати своїми відкриттями.

Археологи Миколаївщини на розкопках городища стародавніх кіммерійців «Дикий Сад» знайшли кілька цікавих знахідок, серед яких особливу увагу привертає міст через фортечний рів, якому 3200 років.

 

Як інформує УМ, про це повідомив керівник розкопок, відомий миколаївський археолог, старший викладач Миколаївського Національного університету ім. Сухомлинського Кирило Горбенко.

 

«Ми знайшли найстаріший у Східній Європі міст через фортечний рів. Він датується 1250 роком до н.е., тобто йому 3200 років. Трохи старший за віком міст є тільки у Греції, він належить до пам’яток Мікенської (або Ахейської) цивілізації і датується 1300 роком до н.е.», - розповів Горбенко у коментарі Укрінформ.

 

Щоправда, за його словами, між вищеназваними мостами є принципова різниця: там подібна конструкція зроблена через яр, щоб проходило військо або проїжджали люди, а наш міст – це елемент фортифікаційної споруди. Він забезпечував прохід до цитаделі городища. Основа мосту була кам’яна, а зверху стояла дерев’яна конструкція.

 

Крім того, археологи виявили тут залишки кераміки, кілька господарських ям і архітектурну конструкцію, призначення якої наразі ще треба вивчити.

 

«У цьому сезоні ми почали працювати на новій ділянці розміром 10 на 10 метрів і розчистили кладку з цікавою архітектурною спорудою. Відкопали башту і скупчення каміння. Це або новий житловий будинок, або якась фортифікаційна споруда, адже вона знаходиться якраз на стику цитаделі та ближнього передмістя. Щоб зрозуміти це, ми у вересні продовжимо тут розкопки, які довелося тимчасово призупинити через несприятливі погодні умови. Адже спочатку все заливав дощ, а тоді на його зміну прийшла неймовірна спека. Сподіваємося, що знайдені господарські ями дадуть нам нову інформацію», - додав Горбенко.

 

«Дикий Сад» - городище стародавніх кіммерійців, розташоване у центрі Миколаєва. Це поселення існувало з середини XIII і до початку Х сторіччя до нової ери і було свідком багатьох історичних подій, наприклад, розквіту Нового царства в Єгипті і падіння Трої.

 

Перші письмові згадки про кіммерійців належать Гомеру, який у своїй «Одіссеї» писав: «Там країна і місто мужів кіммерійських…». Також про кіммерійців йдеться у Біблії і в ассірійських хроніках.

 

Історія самих кіммерійців сповнена таємниць. Але науковці потроху розгадують їх. Так вже відомо, що до еліти цього народу входили ремісники найвищої кваліфікації. А «Дикий Сад» був потужним тогочасним ремісничим центром.

 

Зауважимо, що цьогоріч виповнюється 30 років з моменту відновлення тут розкопок.