У Конотопі презентували книгу «Василь Різниченко. Нариси з історії Чернігово-Сіверщини»
Немов потаємні струни, що тягнуться крізь віки, історія рідного краю відлунює в серці кожного з нас. >>
Богдан Климчак помер у Львові
Богдан Климчак, якого вважають останнім українцем ГУЛАГу СРСР, помер у Львові на 80-му році життя.
Про це виданню Експрес-онлайн повідомив знайомий померлого, член релігійної організації "Берегиня-1" Рідної української віри Володимир Васюта. Члени цієї спільноти в останні роки опікувалися Богданом Климчаком, який був їхнім одновірцем.
Богдан Климчак народився 22 липня 1937 року в селі Себечів на Львівщині. Уперше за грати потрапив у 20 років - наступного дня після закінчення навчання у Магаданському гірничому технікумі. Львів’янин опинився аж у Магадані, бо всю його родину депортували в Сибір 20 травня 1946 року.
Вдруге його засудили 18 червня 1979-го - до 15 років таборів суворого режиму і п'яти років заслання "за антирадянську агітацію і пропаганду та зраду батьківщині" після того, як він спробував втекти із Радянського Союзу до Ірану.
У 1990-му постановою пленуму Верховного Суду УРСР засудження Богдана Климчака за політичними статтями визнали безпідставним, а його дії перекваліфікували у незаконний перехід кордону без антирадянської мети, за який передбачено три роки позбавлення волі.
Загалом Богдан Климчак відбув за гратами 17 років і 40 днів. Крім цього, ще вісім років — на спецпоселенні. У числі його співв'язнів були, зокрема, ідеолог ОУН Петро Дужий, Герой України Степан Хмара, відомий російський демократ Сергій Ковальов. Під час ув'язнення у Мордовії у сусідній з ним "зоні" карався Василь Стус.
Отримавши свободу, Богдан Климчак демонстративно відмовився від радянського паспорта. А коли в прокуратурі йому запропонували подати заяву на реабілітацію, не зробив цього, пояснивши відмову так: "Я не хочу отримувати подачку з рук тих, хто мене позбавляв волі за мою любов до України".
Останні роки він виживав на мізерну пенсію, бо він так і не пішов на поступки навіть владі незалежної України та відмовився від статусу реабілітованого.
Як повідомляла "УМ", поет та радянський дисидент, Герой України Іван Драч помер у віці 81 року. До Володимирського собору на прощання із Іваном Драчем прийшли сотні людей, серед них президент України із дружиною, прем’єр-міністр, депутати.
Немов потаємні струни, що тягнуться крізь віки, історія рідного краю відлунює в серці кожного з нас. >>
6 листопада 1994 року в родинному селі гетьмана України Івана Мазепи — Мазепинцях Білоцерківського району на Київщині з моєї ініціативи і під моїм керівництвом >>
Москва дуже боялася розголосу про свій страхітливий злочин у 1932—1933 роках — убивство українців голодом. >>
На острові Тайвань люди почали навмисно видаляти собі здорові зуби 4800 років тому. Звичай міг походити з півдня Китаю. Ймовірно, ця практика припинилася лише у XX столітті. >>
На продаж у Парижі виставлять листи та інші речі, які належали президенту Франції 1959–1969 років Шарлю де Голлю.. >>
На сліди, які, за припущеннями вчених, належали представникам доісторичної екосистеми, зокрема рептиліям та земноводним, випадково натрапили мандрівники, які подорожували італійськими Альпами. >>